Hrad Špilberk – nejenom věznice, na návštěvníky tohoto čeká mnohem víc

Hrad Špilberk – nejenom věznice, na návštěvníky tohoto čeká mnohem víc. Nad Brnem, v jižní části Moravy, se již více než sedm staletí vypíná monumentální silueta hradu Špilberk, působící jako strážce a svědek nejrůznějších historických událostí. Tato poutní destinace pro milovníky historie, architektury a fascinujících záhad, pevnost s tisíciletou minulostí, která zaznamenala nejen pády, ale také vzestupy a slavné triumfy a temné okamžiky.

Špilberk svou historií inspiroval mnoho umělců, spisovatelů a myslitelů, připomínající tak nebezpečí, které může politická moc představovat pro individuální svobodu.

Nejdříve králové a potom vězni

Hrad byl postaven Přemyslem Otakarem II. ve 13. století. Původně sloužil jako královská rezidence a sídlo vojenských velitelů a v průběhu staletí se hlavní úloha mnohokrát změnila. Původně hrad se postupně přestavoval do mohutné barokní neprůstupné pevnosti a nejtěžšího vězení rakouské monarchie, proslule známého takzvaného “žaláře národů“ a vojenské kasárny. Dnes Špilberk slouží jako muzeum města Brna, a kromě prohlídkových okruhů je zde možnost navštívit místní galerii a časově omezenou výstavu zdejších sbírek a depozitářů.

Foto: Pixabay

V období renesance se stal hrad sídlem králů, ale během třicetileté války se stal Špilberk symbolem válečných ztrát a utrpení. Po válce během 17. a 18. století byl přestavěn na mohutnou vojenskou pevnost, což odráží potřeby nových válečných technologií. V roce 1783 za vlády císaře Josefa II. byl hrad přeměněn na významnou věznici pro nejtěžší trestance, a tak se stal nejtvrdším vězením v Evropě.

Nejslavnější trestanci ve zdejších zdech

Mezi nejznámější vězně patří například italští karbonáři s hlavním představitelem básníkem Silviem Pellicem v čele, nebo slavným loupežníkem Václavem Babinským. Věznice byla zrušena v roce 1855 a funkce se opět změnila na kasárna, ale během obou světových válek se funkce vracela na vězení a byli zde vězněni odpůrci rakouského režimu v době nacistické okupace. V roce 1962 byl Špilberk slavnostně prohlášen za národní kulturní památku.

Přes svou temnou minulost se hrad pyšní svou architektonickou krásou a uměleckými poklady jako například zvonice složena z patnácti zvonů, barokní kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici, palác a mohutné opevnění vytvářející harmonický celek svědčící o schopnostech středověkých architektů a umělců. Procházky po hradním komplexu umožňuje návštěvníkům nahlédnout do historických období a zažít atmosféru minulosti.

Hrad Špilberk Brno, Hrad Špilberk, Brno, Hrad, Špilberk

Zdroj: https://www.spilberk.cz/, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/hrad-spilberk, https://www.gotobrno.cz/misto/hrad-spilberk/, https://www.spilberk.cz/kasematy-veznice/t1278, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kasematy-na-spilberku-v-brne

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.