Kutná Hora: Za její vznik může stříbrná horečka za vlády krále Václava II. V nedalekém Malíně bylo slavníkovské hradiště

Už na základní škole se žáci učí, že v Kutné Hoře se ve 13. století těžila asi jedna třetina veškeré produkce stříbra v Evropě. Z toho lze usuzovat, jak moc významné město to tehdy bylo. Stříbrné denáry se tu ale razily již mnohem dříve, a to v 10. století v raně středověkém hradišti v Malíně, které bylo spojeno s rodem Slavníkovců. Co zajímavého na vás čeká v okolí Kutné Hory?

Slavníkovské hradiště v Malíně

Kdo by neznal chrám svaté Barbory v Kutné Hoře, Vlašský dvůr či kostnici v nedaleké Sedlci? Jsou to místa hojně turisty navštěvovaná. Kutná Hora a její okolí ale dokážou nabídnout další pozoruhodné pamětihodnosti. Je to třeba již zmíněná obec Malín, která byla osídlena od 9. do 11. století. Z původního hradiště se dochovaly jen nepatrné pozůstatky.

Již za knížete Boleslava I. byl Malín přemyslovským hradem, který se v 10. století dostal do správy rodu Slavníkovců. Hradiště leželo na strategické trstenické stezce spojující Čechy a Moravu. Je pravděpodobné, že v 10. století měl Malín větší význam než slavníkovské hradiště v Libici, se kterou je obvykle tento rod spojován. A to právě díky stříbru, které se zde těžilo. V Malíně se nachází románský kostel svatého Štěpána ze 12. století, který byl později renesančně a barokně přestavěn.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Foto: Alena Kalová

Naučn,á Stříbrná stezka – jižní okruh

Pokud se chcete příjemnou formou seznámit s historií těžby stříbra v Kutné Hoře, stačí vyrazit na naučnou Stříbrnou stezku na její jižní okruh. Začíná i končí v historickém středu města kousek od informačního centra. Povede vás z Palackého náměstí kolem Vlašského dvora, sestoupíte do parku pod dvorem až k údolí říčky Vrchlice a k archeologickému nalezišti u Bylan.

Navštívíte Velký rybník, Markovičky, kostel Nejsvětější Trojice, Žižkov, chrám svaté Barbory, Kamennou kašnu a vrátíte se zpátky na Palackého náměstí. Cestou od Velkého rybníka se v celém údolí Vrchlice nachází velké množství štol, kde havíři dříve kutali stříbro – Suchá štola, Poličanská štola, štola Svatého Antonína Paduánského. Štoly přístupné veřejnosti nejsou.

Okružní stezka je dlouhá dvanáct kilometrů, přístupná je celoročně. Na cestě na vás čeká čtrnáct informačních tabulí.

Zdroj: https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-stribrna-stezka-jizni-okruh/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%ADn_(hradi%C5%A1t%C4%9B)

Románský kostel svatého Štěpána v Malíně. Náhledové foto: cyrax137, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostel_sv._%C5%A0t%C4%9Bp%C3%A1na.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.