Výlet do Adršpašsko-teplických skal

Adršpach

Na to, abyste si užili skály a jejich okolí, nemusíte být zrovna horolezci. Skály se dají prozkoumat i pohodlně a hlavně bezpečně. Jediné, bez čeho se opravdu neobejdete, jsou dobré boty a teplé oblečení, i když je léto.

Kde se Adršpašsko-teplické skály nachází?

Adršpašsko-teplické skály se nachází na severovýchodě republiky. Patří mezi nejrozsáhlejší a také nejznámější pískovcové skály u nás i ve střední Evropě. Jak už z názvu vyplývá, oblast se dělí na Adršpašské a Teplické skály. Startovními body se pro vás stanou Teplice nad Metují a Adršpach. Můžete však projít i obě města najednou a to Vlčí roklí, která je dlouhá 4 kilometry a tato města propojuje. Do obou měst se dá vydat celoročně, jen se samozřejmě musíte řídit dle počasí, to jistá omezení nastavuje.

Adršpach

Vstup do tohoto skalního města nemusíte hledat dlouho, nachází se totiž hned u parkoviště a poznáte ho i podle Pískovny. U vstupu se nachází informační centrum, kde si můžete vyzvednout plánek s trasou. Pro Adršpašské skály jsou typické skalní věže i se svými názvy jako např. Starosta, Homole cukru, Milenci a další. Součástí prohlídky jsou také dva vodopády Malý a Velký. Najdete tady i skalní jezírko, kolem kterého se nabízí asi kilometr dlouhá procházka i s odpočívadly. Naproti Adršpachu je ještě další skalní město Křížový vrch, které je sice menší, ale daleko klidnější, protože o něm ještě neví tolik turistů.

Adršpach

Teplické skály

Do Teplických skal se dostanete z Teplic nad Metují a vstup najdete u hotelu Orlík. Teplické skalní město je zase typické divočejším rázem, rozsáhlými masivy a vysokými útvary.  Prohlídkový okruh je dlouhý asi 6 kilometrů, na kterém můžete poznávat útvary ve tvaru Sfingy, Ledního medvěda, Krakonošova párátka atd.  V centru skalního města se nachází jeskynní labyrint, nejrozsáhlejší ve střední Evropě. Měří totiž 28 kilometrů a říká se mu Poseidon. Pro turisty je však skoro nepřístupný, ale kdo ví, třeba se časem podaří tento jeskynní labyrint více zpřístupnit.

Adršpach

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.