Výlety, které nadchnou každého ducha sebemenšího dobrodruha

Výlety

V létě nás to všechny táhne k vodě, ale občas se stane, že nám počasí příliš nepřeje. Spíše, než koupání v přeplněném krytém bazénu jistě oceníte průzračnou vodu v jeskyních, prohlídky zajímavých míst, a určitě nejen děti zaujme tunel pod vodou. Voda je složka, jejíž energie přijde vhod každému, kdo ji chce přijmout. Promyslete si výlet k některému ze zajímavých turistických cílů, které jsou s vodou neodmyslitelně spjaty.

Vydejte se prozkoumávat život pod hladinu našich vod

V případě, že s rodinou rádi nebo sami chodíte do zoo, nenechte si ujít Živý vodní svět v Modré poblíž Uherského Hradiště. Jsou zde dvě podzemní patra, kde nahlédnete do světa pod vodní hladinou. Nejlepší na tomto místě je, že se podíváte do podvodního tunelu, kde budete pozorovat proplouvající sumce, jesetery nebo štiky.

Toužíte po vzdělání i během prázdnin?

Jaký význam má voda pro člověka a přírodu? Právě na tuto otázku se snaží odpovědět široká prezentace Vodního domu v Hulicích u Trhového Štěpánova poblíž prodejny Švihov. Nečekejte však nudné historické centrum, dospělé i mladé hosty potěší moderně pojatá prezentace, testy a zapojení vašich smyslů. S pomocí lupy si můžete prohlédnout mikroorganismy, seznámit se s obyvateli vodních hlubin a mokřadů a zjistit, že lidské tělo je rovněž tvořeno vodou. A nyní v létě si děti perfektně pohrají s různými mlýny a pumpami a dozví se, jak voda putuje po krajině.

Existuje v ČR naprosto čistá voda? Ano

Na planetě existuje už jen málo míst, kde lidská ruka něco nezničila. Například v jeskyních, kde by nikdo nepřižil, najdete úplně netknutou vodu. V rámci České republiky jich je hned několik, například v Bozkovských dolomitových jeskyních u Semil. Během prohlídky se můžete obdivovat kamenným útvarům, nebo také uvidíte Jezerní dóm. Jezírko o rozměrech 14 x 24 metrů má vzácnou průzračnou vodu a na jeho hladině se zrcadlí kamenné stropy!

Hledáte spíše tajemné a záhadné místo? Co takhle kostel sv. Linharta

Kostel svatého Linharta v Mušově by se nijak nelišil od mnoha jiných podobných venkovských kostelů, kdyby Mušov nebyl jednou z obcí, které v roce 1980 zmizely pod hladinou. Tedy, kromě samotného kostela. Ostrůvek s věží vypadá skoro jako iluze na věčné vodní hladině. Kdysi se dalo přes vodu přejít, ale tato cesta byla uzavřena kvůli ptačí rezervaci. Stavbu můžete kdykoliv obdivovat ze břehu nebo z hráze.

Kostel_sv._Linharta
Foto: Wikimedia commons, RamseyCZE, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostel_sv._Linharta.jpg#/media/File:Kostel_sv._Linharta.jpg

Pro vědce a technické nadšence jsou tu Dalešice

Pokud vás zajímá voda jako zdroj energie, navštivte některou z vodních elektráren. Exkurze nabízí vodní elektrárna Orlík nebo přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Další z přečerpávacích elektráren, která je přístupná návštěvníkům, jsou Dalešice poblíž Dukovan. Místní elektrárna se pyšní nejvyšší hrází v Evropě, která měří úžasných 102 metrů.

Užijte si léčebné metody v lázních

Vodní léčitelé jsou v Priessnitzových lázních v Jeseníku. Její ozdravné účinky si mohou vyzkoušet nejen lázeňští pacienti, ale i turisté. Lázeňský park nabízí několik vybudovaných v duchu odkazu původce špičkové vodoléčby Vincenze Priessnitze. Budete si moci zaplavat v potůčku, vyzkoušet ozdravné střiky a přírodní sprchy. Vodoléčba má vliv na posílení vnímavosti, snížení psychického tlaku, urychlení srdeční a cévní činnosti a zlepšení krevního oběhu.

Na své si mohou přijít i rybáři

Foto: Pixabay

Od září do listopadu se na českých jezerech aktivně rybaří. Na některých místech vás rybáři uvítají, když se s nimi spojíte v rámci nachystaného programu a ochutnáte na místě upravené pokrmy z ryb. Rybářské akce můžete vyhledávat na facebookových stránkách a v různých spolcích. Stejně tak hlídejte stránky měst a jejich akce…

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay