manor

Waddesdon Manor aneb francouzský šarm ve Velké Británii

Uchvátí vás svou jedinečnou neo-renesanční architekturou, ale i bohatými uměleckými sbírkami. A díky své poloze (leží v obci Waddesdon v hrabství Buckinghamshire) je chráněn i před nápory turistů. A nebýt pověstného anglického počasí, připadali byste si tu jako v některém z nádherných zámků na Loiře.

Venkovská zámecká rezidence Waddesdon Manor byla postavena v letech 1874-1889 jako venkovské sídlo barona Ferdinanda de Rothschilda (1839-1898). V souladu s jeho přáním byl Waddesdon Manor vystavěn po vzoru francouzských zámků. Ale nešlo o pouhou kopii, architekt Gabriel-Hippolyte Destailleur přidal k návrhům množství své vlastní invence a vytvořil tak zcela jedinečný styl.

Koneckonců, baron Rothschild si přál, aby se hosté při návštěvě jeho sídla cítili tak, jakoby navštívili zároveň Francii a Velkou Británii.

Poklady Marie Antoinetty a další zajímavosti

Baron Rothschild byl velkým milovníkem umění a stejné vlohy zdědili i jeho potomci. Waddesdon Manor tak ukrývá celou řadu zajímavostí od francouzského nábytku z 18. století, přes sbírku mechanických hodin až po díla moderního umění.

K nejzajímavější exponátům rozhodně patří hudební hodiny a elegantní psací stůl, vytvořený pro Marii-Antoinettu J.H. Riesenerem (cca 1782) nebo sbírka předmětů, patřící Madame de Pompadour. Bohužel v roce 2003 byl Waddesdon Manor vykraden a zmizelo množství drobných předmětů, patřících zejména těmto výjimečným dámám.

Waddesdon Manor

Waddesdon Manor a jeho zahrady

Až se dost vynadíváte na fascinující umělecké kousky, vyjděte si do Zahrady růží. Kromě těchto květin vás do ní naláká i sbírka klasických soch či velká voliéra se vzácnými ptáky. A uniknout by vám neměly ani Vodní zahrady s umělými jezírky, vodopády a jeskyněmi. Ve slunečných dnech tu lze dokonce uspořádat piknik, čehož hojně využívají rodiny s dětmi i školní výpravy.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *