marathon

Po stopách nejslavnějšího běhu v historii aneb Marathón

Dnes zná tohle slovo nejspíš úplně každý. Tentokrát však nebudeme mluvit o nejznámějších běžeckých tratích, na kterých mohou běžci zdolat ikonických 42 kilometrů, ale podíváme se na místo, kde to vlastně všechno začalo – do vesnice Marathón na východním pobřeží poloostrova Attika v Řecku.

Marathón leží asi 30 km od centra Athén. Jednou z jeho zajímavějších turistických atrakcí je rozhodně mohyla, v níž byli pohřbeni Athéňané, kteří ve vítězné bitvě s Pešany padli. Místo jejich posledního odpočinku stráží dodnes kamenná stéla (oproti tomu Peršané byli pohřbeni bez jakýchkoliv poct). V blízkosti mohyly najdete velké parkoviště pro auta a autobusy i pokladnu, v níž je nutné zakoupit vstupenku, která vás opravňuje ke vstupu do archeologického muzea pod Marathónem.

Archeologické muzeum v Marathónu

A rozhodně je o co stát. Muzeum ukrývá bohatou sbírku artefaktů, nalezených v okolí města, a to od prehistorické doby až do římských časů. Většinou jde o vykopávky z nedalekých hřbitovů. Mezi ty nejzajímavější patří:

  • Oboustranná mramorová stéla se záznamem reformy Kleisthenésa – otce athénské demokracie,
  • pohřební amfora ze 4. století před naším letopočtem,
  • egyptská socha a další exponáty z nedaleké svatyně.

V blízkosti muzea se nachází rovněž doposud činné archeologické naleziště. Vstup do něj však není možný, obdivovat se mu můžete jen zpovzdálí.

Atény

Atletický stadion

Ano, právě zde začíná každoroční běh z Marathónu do Athén a v době olympiád tu uchovávají i pověstný olympijský oheň. Najdete tu také stálou expozici Olympijský maraton. Seznámíte se s jeho historii od roku 1896 a spatříte více než 4000 úchvatných exponátů.

Procházka okolo umělého jezera

Jezero Marathón je vlastně umělá vodní nádrž, ležící asi 45 km od hlavního města. Bylo postaveno v letech 1926 až 1929 a ještě donedávna šlo o jediný zdroj pitné vody pro Athény. Dnes se můžete projít po jeho hrázi a užít si zajímavou procházku, která vás skvěle naladí na další cestu po řeckých památkách.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *