Hostýn

Z Hostýna na Kelčský Javorník: Celodenní výlet Hostýnskými vrchy

Uvažujete o nějakém celodenním turistickém výletu s ne příliš velkým převýšením, několika cíli a hezkým prostředím? Pak vyrazte na Moravu, konkrétně do Hostýnských vrchů. Cíle si můžete dát hned dva. Známé poutní místo sv. Hostýn a nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů Kelčský Javorník. Optimální start bude právě na Hostýně. Dostat se sem dá velmi pohodlně autobusem z Bystřice pod Hostýnem. Cesta trvá něco okolo 20 minut. Do Bystřice pod Hostýnem se dostanete jednoduše vlakem nebo autobusem.

Prohlídka Hostýna a hurá na Tesák

Hostýn stojí určitě za to. Budete-li mít krásné počasí, rozhodně se vydejte po křížové cestě směrem na rozhlednu. Právě z ní uvidíte do dalekého okolí, a to takřka na všechny strany. Zpět k bazilice Nanebevzetí Panny Marie se dostanete opět po křížové cestě. Vše po asfaltu, na rozhlednu vede pár metru kamenitá cesta. Prohlédněte si i interiér monumentální baziliky. Na cestu si budete moci zakoupit i nějaký ten suvenýr ve spoustě stánků. Minimálně dva až tři bývají otevřené vždy. O svátcích jsou k dispozici takřka všechny. Po cestě zpět se můžete projít ještě ke svěcené vodě, kterou si můžete doplnit na cestu.

Hostýn

Směrem dolů a zase nahoru

Z nadmořské výšky 735 m n. m. budete klesat směrem do údolí. Půjdete po turistické cestě vedoucí do Bystřice pod Hostýnem, nicméně vydáte se směrem na Skalný po modře značené trase. Na Skalném se pokocháte pohledem na mohutné balvany a dáte si malou pauzu v příjemném prostředí. Pak už můžete vyrazit před otevřenou paseku s rozcestníkem Klapinov ke Třem kamenům. To už ale půjdete po zelené. Ze třech kamenů se opět napojíte na modrou a za chvíli budete na Tesáku. V místní tradiční hospodě – Chatě na Tesáku- se spoustou vlaječek na stropech si můžete dát oběd. Ostatně čas k tomu bude ideální. Zdejší divočina stojí za vyzkoušení. S plným žaludkem můžete vyrazit na Kelčský Javorník. V nohách budete mít okolo 10 km.

Čerňava

Vzhůru na střechu Hostýnských vrchů

Trasa z Tesáku na Kelčský Javorník činí pouze 4,5 km. Zdálo by se, že nic moc dlouhého. I nadmořská výška Tesáku 750 m n. m. je solidní. Kelčský Javorník se tyčí ve výšce 865 m n.m. Přesto ale absolvujete z Tesáku poměrně solidní výšlap na Čerňavu nacházející se v nadmořské výšce 844 m n. m. A ž na Jehelník půjdete Cestou bojovníků za mír označenou žlutě. Jehelník je jakousi přestupní stanicí. Odtud je to na vrchol Kelčského Javorníku jen cca 700 metrů po zelené. Na Kelčském Javorníku si určitě užijte nádherné pohledy do údolí z krásné rozhledny kovovo-dřevěném provedení.  Z vrcholu Javorníku se lze dostat za nějakou hodinu, hodinu a půl do Rajnochovic. Odtud už můžete autobusem, případně ze vzdálenějšího vlakového nádraží zpět. Nebudou-li k dispozici spoje, vraťte se na Jehelník a následně na Chvalčov a do Bystřice pod Hostýnem.

Jehelník

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *