Hrad Klenová

Tipy na výlet: Hrad Klenová

Pokud již nevíte, co za výlet zase vymyslet, máme pro vás jeden tip. Jde o hrad Klenová poblíž Klatov. Na pohled hezký hrad má mnoho dalších lákadel, která pro turisty ukrývá. Tak například jde o galerii pod širým nebem, a co chvíli se tu koná nějaká výstava či jiná kulturní akce. Dnes se na tento hrad podíváme blíže.

Zaujme již při příjezdu

Již když přijdete blíže k hradu, zaujme vás nepochybně velká socha býka. Jde o sochu v nadživotní velikosti a je to první umělecké dílo, které zde naleznete. Právě tento býk má hlídat vchod do sýpky. Ta je dnes součástí oné galerie, kde se pořádají výstavy. Pokud přejdete přes sýpku a pokladnu, budete pokračovat směrem nahoru k hradní bráně. Po cestě lze vidět pastviny a množství ovcí. Zde pak najdete další umělecké dílo, které však spíše vypadá jako červená prolézačka pro děti. Název je „oharek ve tmě“.

Hrad Klenová

Prohlídka

Při výběru prohlídky máte pak dvě možnosti. První je ta, že se napříč hradním komplexem vydáte sami, druhá pak počítá s průvodcem. Ať již zvolíte jakoukoli variantu, čeká na vás mnoho zajímavých hradních prostor. Například hradby, sklepení, věže. Na každém kroku pak naleznete další umělecká díla. Právě umění se zde nachází všude. Čím to je? Jde o zásluhu Vilmy Vrbové-Kotrbové, která zde žila a hrad dokonce koupila. V roce 1951 pak získal hrad stát. V šedesátých letech zde vznikla galerie.

Hrad Klenová

Věž s hladomornou

A ještě další chlouba hradu stojí za povšimnutí. První kaplí hradu je ta husitská. Tu již však neuvidíte, jen ceduli, která na její bývalou existenci upozorňuje. Druhou kaplí je ta Stadionova. Obě byly vybudovány aktivním husitským válečníkem. Ten se zde chodil modlit. Další součástí je hranolová věž s hladomornou. Je z 13. století a jde o dominantu siluety hradu. Jde také o zdejší nejstarší část, a tak je její návštěva téměř povinností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *