Plitvická jezera – jak se vyhnout davům turistů nejen v sezóně

Plitvická jezera (Národní park Plitvická jezera) jsou největším a zároveň nejstarším národním parkem v Chorvatsku. Vznikl v roce 1949 a na Seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán už v roce 1979. Park se skládá ze 16 krasových jezer, vzájemně propojených četnými vodopády. Češi je znají zejména jako místo, kde se natáčel legendární Poklad na Stříbrném jezeře.

Návštěvníkům je zpřístupněno osm různých tras – velmi různorodých z hlediska délky i rozmanitosti. Pět tras vede přes oblast horních jezer a v zimě jsou pro návštěvníky z větší části uzavřeny. Ostatní tři trasy jsou otevřené po celý rok, ale otevírací doba parku se liší v závislosti na ročním období, takže se nezapomeňte předem informovat.

Plitvická jezera bez davů turistů? Jde to!

Plitvická jezera jsou mezi turisty tak populární, že jsou v současné době dokonce zvažovány limity pro vstup do parku. Pokud se však chcete této nepříjemnosti vyhnout, přivstaňte si a vydejte na trasu, nesoucí označení H.

Ta je dlouhá 8900 metrů a zabere vám 4 až 6 hodin chůze (dle vaší fyzické zdatnosti). Trasa H pokrývá oblast horních i dolních jezer. Začíná u vchodu č. 2. Začínat budete na horních jezerech a soutěžně sestoupíte dolů, což je bezesporu velká výhoda této trasy ( malé stoupání vás čeká pouze na jejím konci). Turistů tu brzy ráno bývá i v sezóně poskrovnu, takže se můžete kromě nádherné krajiny těšit i z množství ryb nebo kachen, kterým se ještě nechce schovávat před ruchem a shonem. Vládne tu klid a pohoda.

Jen tak se proplout po jezeře

Po nějaké době dorazíte k molu P2. Tam nastoupíte na loď a přeplavíte se přes jezero Kozjak na druhou stranu k přístavu P3. Jezero Kozjak je největší jezero v této oblasti. Jeho hloubka místy dosahuje až 46 metrů a na dno můžete dohlédnout až 8 metrů. Zde bude návštěvníků více, ale tím se nenechte odradit. Většina z nich bude dál pokračovat po kratších trasách k Velkému vodopádu. Ten vy navštívíte až v samém závěru cesty, těsně před závěrečným stoupáním. A rozhodně to bude stát za to!

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *