Z rozhledny na zřícenině hradu Kamenice uvidíte až na Děčínský Sněžník a Krušné hory

Když se vydáte do města Česká Kamenice, ocitnete se na hranici hned tří chráněných krajinných oblastí – Lužické hory, Labské pískovce a České středohoří. Město bylo založeno už ve 14. století. Jeho nedotčené historické centrum rozhodně stojí za podívání, pokud máte rádi starou architekturu. Neméně zajímavé je i okolí České Kamenice. Kousek od ní stojí na Zámeckém vrchu Kamenický hrad.

Hrad Kamenice

Z centra České Kamenice je to na podobně znějící zříceninu hradu sotva 1,8 kilometru pěší chůze. Prochází tudy zeleně značená turistická trasa Via Czechia – Stezka středozemím, která propojuje nejsevernější a nejjižnější body v České republice. Na odbočce Zámecký vrch budete muset z cesty uhnout směrem ke zřícenině hradu Kamenice. Před vámi bude posledních asi 500 metrů chůze a hurá, budete v cíli. Místo rozhodně stojí za navštívení, protože díky přítomné rozhledně tu uvidíte do širokého okolí.

Hrad Kamenice byl založený v 15. století rodem Vartenberků. Páni ze Salhausenu ve městě o století později založili zámek, takže hrad už nebyl tolik využívaný. Jeho osud pak zpečetila švédská vojska během třicetileté války, která kudy šla, tudy bořila a ničila. Hrad vojáci vypálili, takže už začal jen chátrat.

Rozhledna. Foto autor: SchiDD; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Burgruine-BKamnitz3.jpg

Rozhledna na Zámeckém vrchu

O zachování hradu, tedy minimálně toho, co z něho zůstalo, se pokusili v roce 1880 členové Okrašlovacího spolku. Budova hradního paláce byla upravena jako turistická chata a byla tu vybudována šestnáct metrů vysoká rozhledna. Ta vydržela do druhé světové války, kdy začala chátrat. Nová dřevěná rozhledna byla postavena v roce 1998. Po 58 schodech se dostanete nahoru a můžete se začít obdivovat pohledům na Českou Kamenici, České středohoří a Lužické hory, Krušné hory a Děčínský Sněžník. Přístupná je po celý rok.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_Kamenice_(hrad); https://www.hrady.cz/hrad-kamenice-zamecky-vrch

Zbytek obytné věže hradu Kamenice. Náhledové foto autor: Jitka Erbenová; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Cesk%C3%A1_Kamenice_-_Kamenick%C3%BD_hrad.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.