Za mytologickými Kelpies do skotského Falkirku aneb největší sochy koní na světě mají přes 30 metrů

V centrální skotské nížině v hrabství Stirlingshire leží město Falkirk. Od Edinburghu je vzdáleno necelých 38 kilometrů a od Glasgow je to 33 kilometrů. Město patří k nejlidnatějším ve Skotsku, a v jedné z anket vyhrálo dokonce titul nejkrásnějšího skotského města. Určitě stojí za vidění, a to nejen samotné město, ale také zajímavosti v jeho okolí. Mezi ně patří například Kelpies nebo Callendar House a Park.

The Kelpies v parku Helix

Ve skotském městě Falkirku, vedle rozšíření kanálu Forth a Clyde poblíž řeky Carron stojí dvě sochy koní, které jsou největší na světě. Říká se jim The Kelpies. Každá je vysoká 30 metrů a hmotnost má 300 tun, postavená je z konstrukční oceli s nerezovým pláštěm. Kromě toho se jedná o největší veřejné umělecké dílo ve Skotsku. Jeho autorem je sochař Andy Scott. Sochy tvoří bránu u východního vchodu do kanálu Forth a Clyde.

Kelpie je mytologická postava ze skotského folklóru, která se podobá černému koni. Je schopná přijmout lidskou podobu, ale i v té si zachovává koňská kopyta. Bývá zpodobněna v mnoha skotských dílech, dokonce o ní zpívá i rocková skupina Jethro Tull na albu Stormwatch z roku 1979.

Callendar House. Foto autor: Texas Radio and Big Beat, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Callendar_House_-_geograph.org.uk_-_2727695.jpg

Panské sídlo Callendar House

V areálu parku Callendar ve Falkirku stojí panské sídlo Callendar House. Jeho jádrem je věžový dům ze 14. století. Současná podoba sídla ale pochází z 19. století, kdy byla budova přestavěna a rozšířena ve stylu francouzského renesančního zámku s prvky skotské baronské architektury. Historie sídla je dlouhá 600 let. Během této doby stihlo hostit skotskou královnu Marii, Olivera Cromwella i královnu Viktorii.

V Callendar House je možné si prohlédnout jeho interiéry v rámci komentovaných prohlídek. K vidění jsou Růžový pokoj a Zelený pokoj, kuchyně s pecí na chléb, kde zaměstnanci v dobových kostýmech ukazují, jak se zde žilo v minulosti. K sídlu přiléhá park s dětským hřištěm a jezerem. Každoročně se zde konají různé akce pro veřejnost. V sídle Callendar House je také Park Gallery, galerie současného umění.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Falkirk; https://en.wikipedia.org/wiki/Callendar_House

The Kelpies. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.