Arvéd: Nejznámější český okultista, který vyvolal ďábla a i po dokázané kolaboraci žil v luxusu

Když se řekne český hermetismu, bude Jiří Arvéd Smíchovský (1898 Praha – 1951 Mírov) určitě jedním z prvních jmen, které se vám vybaví. Působil ve společnosti Universalia, stejně jako Jan Kefer nebo František Kabelák.

Dnes bychom tyto muže označili jako milovníky esoteriky. Ale tak trochu v hrubším slova smyslu – neváhali totiž napínat své síly k nejtemnější síle vůbec, k ďáblovi. Podle dochovaných záznamů prý Arvéd ďábla opravdu vyvolal. Při obřadu se zjevila jeho hlava, což vidělo několik lidí.

Hermetismus a převlékání kabátů

Okultista, ale také udavač a muž s neuvěřitelnou pamětí – přesně tak bychom mohli ve zkratce shrnout osobnost Jiřího Arvéda Smíchovského. Vystudoval práva a následně se chtěl věnovat teologii na římském semináři Collegium Germanicum. Odtud ho však vyhodili údajně pro nezřízené chování. Vystudoval tedy alespoň. filozofii na univerzitě ve francouzském Toulouse.

Foto: Pixabay

Vrátil se do země a pomalu se radikalizoval. Někteří to přičítají tomu, že to neměl v životě právě lehké – byl totiž homosexuál. Během druhé republiky se účastnil pokusu o obsazení Lidového domu a útoku na Vinohradskou synagogu. Důvod byl prostý – chtěl se dostal ke vzácným židovským spisům. Spolupracoval také s německou tajnou službou Sicherheitsdienst (SD) – později tvrdil, že nedobrovolně.

Spolupráce s StB

V roce 1945 však na něj dopadly retribuční zákony, a on se tak dostal do vězení. Měl však statut jakéhosi VIP vězně – ochotně totiž udával další kolaboranty. Část trestu si proto odpykal například v apartmánu hotelu Esplanade, později měl na Mírově svou vlastní celu. Tady si ho však v roce 1951 našla smrt. Někdo tvrdí, že z rukou dozorce, protože už nebyl pro StB potřeba, jiní tvrdí ,že spáchal sebevraždu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Arv%C3%A9d_Sm%C3%ADchovsk%C3%BD, https://magazin.aktualne.cz/masek-arved-hledal-pravdu-a-naletel-hitlerovi-pri-magicke-se/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.