Za nedodržení bezpečné vzdálenosti neztratíte body: Výsměch všem slušným řidičům

Nehoda

Když bychom měli hledat asi nejrozšířenější nešvar u českých řidičů, nejspíše narazíme na nedodržování dostatečného odstupu za dalším vozem. Každý měsíc jsme svědky hned několika nehod, jež plynou pouze z toho, že někteří řidiči potřebují vidět do kufru těm, kteří jednou před nimi. V říjnu došlo k celkem 498 nehodám takovéhoto charakteru. A ztráta bodů u řidičů? Nehrozí. Výsměch. Nic jiného člověka nenapadá.

Následky nehod tohoto typu mohou být fatální

Nepochybně. Když zezadu narazíte do nějakého vozu i v nižší rychlosti, mohou být následky velmi vážné. Navíc se často jedná o řetězové nehody, kdy pak i do vašeho vozu narazí další. Je-li součástí takovéto nehody kamion, zranění bývají ještě hrozivější. Na místě velmi často zasahuje také záchranářský vrtulník.

V Německu činí sankce až 400 eur

U našich sousedů nejsou rozhodně k řidičům tolik benevolentní jako u nás. Základní sankce za nedodržení bezpečné vzdálenosti je v Německu stanovena na 25 eur, klidně se ale můžete dostat až na závratných 400 eur. U nás už se s nově bodovaným přestupkem nedodržení bezpečné vzdálenosti nepočítá. V původním návrhu ministerstva ještě pod vedením Karla Havlíčka (ANO) ještě ztráta bodů stanovena byla. Smutné.

Kolona autFoto: Pixabay

Hrozily až 4 body

Je to tak, původní návrh počítal s tím, že by řidič osobního automobilu, který pojede rychlostí přes 80 km/h musel dodržet bezpečnou vzdálenost v délce 30 metrů. U vozidel vážících přes 3,5 tuny by u rychlosti 50 km/h bylo 50 metrů. Jestliže by se tak nestalo, sankce by činila 4 body. Přepracovaná podoba zákona, jež má platit od roku 2024, s ničím takovým nepočítá.

Osvěta a prevence na první místě

Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka hovoří hlavně o prevenci a osvětě v této oblasti. Bohužel se ale mnohdy v praxi ukazuje, že hrozba trestu funguje mnohem lépe. Na silnicích nepochybně.

Formulace zákona je velmi volná

Přesně tak. Za nedodržení bezpečné vzdálenosti můžete dostat pokutu ve výši mezi 1 500 až 2 500 korunami ve správním řízení, Na místě se zpravidla jedná o 2 000 korun. Přestupek se ale nedá moc trestat, a tak ho mnozí motoristé ignorují. Ostatně i při nehodě policista těžko řidiči dokazuje, že jel blízko.

V Německu je minimální odstup jasný

Jde o jednu vteřinu. Časové pravidlo se jednoduše mnohem lépe měří a vymáhá. Za překročení jedné vteřiny inkasujete pokutu oněch zmíněných 25 eur. Statistiky u nás bohužel hovoří vcelku jasně. Za mnohé může právě nedodržení oné bezpečné vzdálenosti.   

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/trestne-body-auta-ridici-nedodrzeni-vzdalenosti-prestupek.A221120_194258_domaci_albe?zdroj=top

https://www.cspsd.cz/storage/files/vzdalenost_mezi_vozidly.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.