Za pivem do Českého Rudolce aneb kde se pivo vaří, tam se dobře daří

Česká Kanada je oblastí turisty vyhledávanou. Je příjemné ji zdolávat pěšky i na kole, svézt se ovšem můžete také vlastním autem, pokud je to pro vás pohodlnější. Tentokrát vás pozveme do Českého Rudolce na výborné pivo. Co dalšího tu na vás čeká?

Na kole po památkách České Kanady

Historicky je Český Rudolec nejzápadnější obcí Moravy, leží totiž přesně na historické moravsko-české hranici. V současné době ale patří do okresu Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Žije zde asi 930 stálých obyvatel. Pokud si pro svoji letní dovolenou vyberete právě Českou Kanadu, pak ji lze projezdit křížem krážem i na kole. Jedny z cyklotras, číslo 1241 a 1242, vedou z Jindřichova Hradce do Českého Rudolce a pokračují dále do Dačic. Jedná se o poměrně lehkou trasu, na níž jen místy je středně obtížné stoupání. Český Rudolec stojí za to, abyste se v něm na chvíli zastavili a pokochali se pohledem na zámek nebo se občerstvili zdejším pivem, které se zde vaří.

Zámecká budova překvapí tudorovskou gotikou

Asi budete mírně překvapeni, že budova zámku Český Rudolec nese takové známky opotřebení. Gotická tvrz, jež stála při obchodní cestě spojující Prahu s Vídní, existovala už ve 14. století. Postupně byla renesančně a pak barokně přestavěná. Objekt v roce 1860 vyhořel, takže jeho majitel rytíř von Picchioni ho nechal podle vlastního návrhu opravit ve stylu tudorovské gotiky, díky čemuž se zámku přezdívá Malá Hluboká.

20. století se na vzhledu zámku Český Rudolec podepsalo nejhůře. V roce 1948 byl znárodněný, občas sloužil jako bydlení pro zaměstnance zdejšího statku, případně jako kravín, sem tam se na něm něco opravilo, ale to bylo tak všechno. Lepší časy začaly až s příchodem nového milénia, kdy zámek v roce 2009 koupila společnost Malá Hluboká a objektu postupně vrací její původní lesk a krásu. V roce 2011 byl zpřístupněný veřejnosti.

Foto: Wikimedia Commons / Slava Stach, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53683542

Pivovar pojmenovaný podle historické postavy

Jak jinak by se měl českorudolecký pivovar jmenovat než Grasel. Otevřený byl sice teprve před šesti lety, navázal však na vaření piva, které zde má tradici dlouhou téměř půl tisíciletí. Starý pivovar v Českém Rudolci podle pověsti dokonce vykradl místní vyhlášený lupič a vrah Jan Jiří Grasel, po němž má novodobý pivovar svůj název. V restauraci si lze poručit některé ze zdejších piv – Vladyka, Grasel, Zámecká IPA, Rytíř Picchioni, Štěpán, Pšeničný speciál Coura nebo Černá růže.

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.