Za termálními lázněmi vyrazte do Maďarska

Maďarsko se od České republiky svým podnebím, kulturou ani přírodou zas až tolik neliší. Stejně jako Slovensko ovšem oplývá ohromným množstvím lázní a termálních pramenů. Tuto tradici do země přivlekli staří Římané a ačkoli od té doby uběhla již řada let, tamní obyvatelé se lázeňství stále drží. V tomto článku vám představíme ty nejkrásnější lázně v Maďarsku, které určitě stojí za návštěvu.

Bükfürdő v blízkosti rakouských hranic

Na území maďarské města Bük, které se nachází přibližně 400 kilometrů od Prahy, byl první termální pramen objeven až v roce 1957. Od té doby ovšem areál prošel ohromnou proměnou a k dnešnímu dni se rozkládá na čtrnácti hektarech půdy. Jeho součástí je dvaatřicet bazénů různých teplot a účinků, sauny, relaxační místnosti spojené s léčebnými kúrami a také bohaté vyžití pro ty nejmenší.

Pobyt v těchto lázních hojně vyhledávají především lidé s problémy trávicího traktu či pohybového ústrojí. Dále je pak doporučován také pacientům po vážných úrazech. Moderní lázně Bükfürdő fungují po celý rok, návštěvníci mohou venkovní bazény využívat klidně i v zimě. Některá lehátka pak dokonce disponují vyhřívacím systémem, takže chladem určitě trpět nebudete.

Lázně Szechényi jsou největší v Maďarsku

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pokud s přáteli debatujete na téma maďarských lázní, pravděpodobně vás jako první napadnou právě tyto. Szechényi se nacházejí v hlavním městě Budapešti a vynikají především nádhernou architekturou v barokním a klasicistickém stylu. Kromě turistů ze zahraničí jejich služeb hojně využívají také domorodí obyvatelé. Szechényi nejsou jen největšími lázněmi v Maďarsku, ale také v rámci celého starého kontinentu.

Vznikly přitom dílem naprosté náhody, kdy je při svých geologických výzkumech objevil Vilmos Zsigmondy a následně na nich založil lukrativní byznys. Ačkoli dnes jsou všechny části lázeňského areálu zpřístupněny každému, ještě před několika desítkami let tomu tak nebylo. Dělily se totiž do dvou skupinek pro mužskou a dámskou sekci. Z leteckého pohledu si ještě dnes lze povšimnout, jak je objekt zdánlivě zrcadlově oddělen.

Voda v lázních Szechényi působí přívětivě na problémy s revma, pohybovým aparátem a dámy zas ocení blahodárné účinky při gynekologických obtížích. K dispozici je navíc široká paleta wellness procedur. Návštěvu těchto lázní je vhodné spojit s procházkou po městě, které rovněž z hlediska architektury a všudypřítomné historie stojí za pozornost.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com