ab1

Za zelenými plícemi Evropy aneb na výlet do regionů Abruzzo a Molise

Najdeme je ve střední Itálii. Až 70 % jejich plochy tvoří ničím nenarušená příroda, nejvyšší hory tu atakují téměř 3 000 metrů a zalyžujete si tu s výhledem na moře, což se vám jinak podaří pouze na Novém Zélandu. To jsou regiony Abruzzo a Molise.

Tam, kde roste nejvíce lanýžů na světě

Regiony Abruzzo (čte se Abruco) a Molise (čte se Molíze) sloužily původně jako centrum pastevectví a zemědělská oblast, zásobující celou Itálii. Dodnes tu například roste nejvíce lanýžů na světě, ale setkáte se tu i se záhony šafránu, vinicemi, olivovými háji apod.

Jen pozor na pastviny s volně se pasoucími kravami a ovcemi doprovázenými ovčáckými psy. Neublíží, nesmíte však přijít příliš blízko. A pokud se chcete projet na koni malebnou přírodou, budete mít právě tady ideální příležitost.

Turisté tu jsou, ale jen ti italští

V katalozích cestovních kanceláří tuto oblast prakticky nenajdete. A přitom se to tu nejrůznějšími zříceninami a dalšími památkami jen hemží. Ovšem chybí tu jakékoliv rozsáhlejší turistické zázemí. Luxusní hotely s bazény byste tu hledali marně. A to je možná dobře, protože takhle tu malebnými centry menších měst a vesniček korzují často jen samí Italové.

Po procházce v jednom ze čtyř národních parků, jež se v těchto regionech nacházejí, se jednoduše staví na oběd v některé z místních restaurací. Koneckonců, i kulinářské zážitky tu stojí za. Nemůžeme nezmínit typická vína (Pecorino, Montepulciano d’Abruzzo, Tintilla del Molise) či sýry (caciocavallo), dále pak jehněčí arrosticini, těstoviny amatriciana nebo confetti (sladkost z města Sulmona).

Cesta za nízkými cenami

Posledním velkým lákadlem této oblasti jsou rozhodně nízké ceny. Kde jinde v Itálii byste sehnali pizzu za 4 eura? Mnohé větší statky s vlastní kuchyní nabízí i služby “all you can eat” nebo dokonce velmi levné ubytování. Pokud tedy máte hluboko do kapsy a přesto si chcete dopřát to nejlepší, budou pro vás italské regiony Abruzzo a Molise jasnou volbou.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *