Brusel

Grande-Place: Srdce Bruselu

Bruselské náměstí Grande-Place patří k těm nejkrásnějším historickým náměstím v Evropě. Jedinečné je díky spojení vlámské renesance na cechovních bohatě zdobených domech a gotiky, kterou nese radnice. Náměstí vzniklo na konci 10. Století a po řadu století se na něm konaly trhy. Dodnes je náměstí Grande-Place centrem města a zároveň součástí Světového dědictví UNESCO. A co všechno tady můžete vidět?

Cechovní domy

Nejstarší dochovanou budovou na náměstí je radnice, původní středověké cechovní domy se bohužel nedochovaly, protože v roce 1695 byl Brusel bombardován. Všechny budovy kromě radnice, tak většinou pochází ze 17. – 18. století a byly obnoveny jednotlivými cechy. Každý z nich je sice jiný, ale dohromady tvoří celek, v duchu vlámské renesance. Třeba dům s názvem Maison du roi neboli Králův dům v sobě skrývá Městské muzeu se sbírkou oblečků čůrajícího chlapečka. Dalším domem se zajímavou historií je Le Pigeon. V tomto domě pobýval spisovatel Victor Hugo. Další soubor na sobě nezávislých budov se nazývá Dům brabantských vévodů. Určitě si nenechte ujít ani Dům pivovarníků s nejkrásnější střechou ze všech domů vůbec. Uvnitř pak můžete navštívit Muzeum piva.

Brusel

Radnice

Dominantou náměstí je radnice, která zabírá téměř celou jižní stranu náměstí. Stavěla se ve třech etapách a základní kámen byl položen v roce 1402. Radnice představuje architektonický skvost na náměstí a její věž tzv. Hotel de Ville slouží jako orientační bod, neboť je vidět ze spousty míst ve městě. Věž je vysoká 96 metrů a korunuje jí ještě korouhvička se sochou sv. Michaela. Exteriér radnice je úchvatný stejně jako její interiéry, které si také můžete prohlédnout. Sály radnice se pyšní cennými uměleckými díly či sbírkou bruselským tapiserií. Dalšími zajímavými místnostmi je např. Svatební novogotická síň nebo Síň konšelů.

Brusel

Bruselský květinový koberec

Pokud Brusel navštívíte v létě, konkrétně v polovině srpna, třeba budete mít štěstí a uvidíte bruselský Grande-Place ještě více ozdobený než obvykle. Jednou za dva roky totiž toto ohromné prostranství ozdobí květinový koberec z begonií různých barev.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *