Marseille

Marseille: Město mnoha podob

Marseille je druhé největší město Francie. Jde o vyhledávanou turistickou destinaci, má však i své mouchy. Tou největší je bezpochyby vysoká kriminalita. Dnes se na toto město podíváme. Co nabízí turistům? Co určitě vyhledat a čeho se raději vyvarovat? A je toto město vůbec pro turisty vhodné a bezpečné? Na to vše se zaměříme!

Město kontrastů

Na jednu stranu zde uvidíte industriální minulost metropole, na druhou stranu pak pokusy o vymanění se z této pozice. Marseille totiž zaznamenala přerod, a to zejména v 80. letech. V té době se zásadně proměnila. Místo průmyslu se začala věnovat i kultuře a turismu. V roce 2013 byla tato metropole zvolena jedním ze dvou hlavních měst kultury v Evropě. I přes změny zde však najdete důležitou minulost města, spojenou především s průmyslem a tím, že šlo o nejdůležitější přístaviště v zemi. Mnoho doků a skladišť se však změnila na módní promenády nebo bary a restaurace či obchodní střediska.

Pouliční umění i kriminalita

Marseille však trápí řada problémů. Těm vévodí vysoká kriminalita. V ulicích nemusí být vždy úplně bezpečno, zejména v konkrétních problémových oblastech. Ty samé ulice pro vás však také mají k vidění mnoho pouličního umění. Například všudypřítomné street-artové grafiti. Jednou z nejslavnějších ulic v tomto ohledu je určitě ta s názvem Le Panieru. Jde o oblast plnou street artu, a malých klikatých uliček. V okolí je také množství restaurací, ale i obyčejných bytů, kde žijí obyčejní lidé a náměstíček.

Saint-Jean

Další doporučovanou památkou Marseille je pevnost Saint-Jean. Ta je součástí komplexnější stavby, která zahrnuje Muzeum evropských a středomořských civilizací. Jde o první francouzské národní muzeum, které není v Paříži. Bylo otevřeno v roce 2013. Nedaleko pevnosti Saint-Jean je také katedrála La Major. Je postavena v byzantsko-románském stylu. Podle názvu byste mohli typovat stáří na několik stovek let. Jde však o stavbu až z 19. století. Pod touto památkou se nachází oblast bývalých doků. Právě nevzhledné doky bránili jakémukoli turistickému ruchu. Proto byla samotná katedrála dlouho veřejnosti uzavřena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *