Záběry Bouzova z dronu: Nevšední krása romantického hradu

Bouzov

Už jste byli na Bouzově? Pokud ano, jistě víte, že jde o jeden z nejkrásnějších a nejromantičtějších hradů u nás. Pochází z přelomu 13. a 14. století a až do roku 1969 se na něm střídaly nejrůznější české i moravské rody. Následně se stal součástí majetku řádu německých rytířů, kteří jej odkoupili. Od roku 1945 patří státu. V roce 1999 přibyl jeho název na seznam národních kulturních památek. A není se čemu divit, pohled na něj je skvostný. My vám nabídneme jednak fotografie a jednak také krátké video. Nezapomeneme přidat ani nejrůznější zajímavosti.

Rodiště Jiřího z Poděbrad

Tedy alespoň podle pověstí, vždyť tady sídlil jeho otec Viktorín. Lze tedy hovořit o jakémsi reálném podkladu. Co se týká dalších zajímavostí spojených třeba s vojenskými pútkami, pak je třeba jmenovat rok 1643, kdy se hrad pokusili dobýt Švédové. V průběhu třicetileté války sloužil hrad jako vězení pro švédské vojáky. Za rekonstrukci hradu ostatně utratil arcivévoda Evžen Habsburský 20 milionů zlatých. Za druhé světové války tady sídlil přepadový oddíl SS. Právě on stál v roce 1945 za vypálením nedaleké obce Javoříčko.

Bouzov

Hrad Bouzov: Foto se souhlasem Miroslava Páleníka

Krása pohádek

Romantická stavba a kouzelné okolí lákají mimo jiné také k natáčení krásných pohádek a filmů. Jmenovat bychom mohli například oblíbenou pohádku z roku 1987 O princezně Jasněnce a létajícím ševci. A co třeba takový nestárnoucí dětský seriálový klenot Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek? Italové tady točili třeba o princezně Fantaghiro. Zajímavá je určitě také pohádka Rumplcimprcampr nebo film Krev zmizelého.

Bouzov

Hrad Bouzov: Foto se souhlasem Miroslava Páleníka

Slavný vyhlídkový Trojský kůň

Kdo by neznal tradiční řeckou báji o Troji? Asi každý. U Bouzova ji připomíná obří dřevěná stavba koně. Ten je 15 m vysoký a 55 tun těžký. Z koňské hlavy je vyhlídka z výšky 14 metrů. Uvnitř koně se nachází krásné historické kresby a expozice válečných strojů. Tu vám sice neukážeme, ale pohledy z dronu se pokochat můžete.

https://www.youtube.com/watch?v=jSJWqw6pDfQ

Hrad Bouzov: YouTube kanál MP PRODUKCE, se svolením Miroslava Páleníka

Hrad Bouzov: Náhledové foto se souhlasem Miroslava Páleníka

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.