Zahrajte si v přírodě s dětmi hru hledačka. V Národním parku Podyjí na vás jedna čeká

Národní park Podyjí je nejmenším parkem v České republice. Kaňon řeky Dyje vede mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem a hluboce se do krajiny zařezává meandry a skalními stěnami. Jedná se o jedno z posledních zachovalých říčních údolí ve střední Evropě. Návštěvníkům jsou tu k dispozici panely s informacemi ve třech jazycích a k odpočinku, případně k úkrytu před nepřízní počasí slouží dřevěné altánky.

V Popicích se réva pěstuje už staletí

Vinařská obec Popice byla založena na kněžském majetku Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. První zmínka o ní pochází z poloviny 13. století. Z této doby máme i záznamy o tom, že se zde pěstovala vinná réva. V Popicích zůstala zachována původní vesnická zástavba typická pro region Podyjí. Z památek je možné jmenovat poutní kapli Panny Marie Bolestné, která byla postavena na počátku 19. století na paměť velké morové epidemie, jež zdecimovala polovinu obyvatel této vsi. Z dalších památek za vidění stojí popický kostel svatého Zikmunda ze 70. let 16. století.

Naučná stezka Popice

V Popicích narazíte na naučnou stezku, která vás seznámí s našimi dřevinami. Je jich na čtyři desítky. Stezka začíná i končí u rodného domu rakouského a amerického spisovatele Charlese Sealsfielda v Popicích (kousek od kostela sv. Zikmunda) a vede přes Havranické vřesoviště, stepní lada i údolní louky. Délka naučné stezky jsou 3 kilometry a z hlediska náročnosti patří mezi lehké. Počet zastávek je 43+5.

Havranické vřesoviště. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Zp ze společnosti Czech Wikipedia https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Havranick%C3%A9_v%C5%99esovist%C4%9B_s_kvetouc%C3%ADm_janovcem4.JPG

Hledačka u „železné opony“

Pro rodiny s dětmi je v národním parku Podyjí připravena hra tzv. Podyjská prožitková hledačka. Zahrát si ji ale může každý, kdo se rád baví a luští hádanky. Hra začíná v Čížově u návštěvnického střediska národního parku a končí Hardeggskou vyhlídkou. Hráči musejí splnit osm úkolů. Délka hledačky je 2,5 kilometru a zabere asi 1 hodinu času. Cesta je přístupná celoročně, ale nejvhodnější čas k návštěvě hledačky je od jara do podzimu. Jako potřebné vybavení si lze vzít s sebou papír, tužku, případně dalekohled. A proč se hledačce přezdívá u „železné opony“? Protože vedle budovy Návštěvnického střediska v Čížově se nacházejí zbytky „železné opony“, a jedná se tak o jediný památník tohoto druhu na území jižní Moravy.

Zdroj: https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-popice-nase-dreviny/; https://www.nppodyji.cz/

Kostel sv. Zikmunda v Popicích. Náhledová fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Roman M82, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Popice_(Znojmo)_-_kostel_sv_Zikmunda_obr1.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.