Rýžování zlata

Zajeďte si vyrýžovat zlato do zlatokopeckého skanzenu

Už jste byli ve Zlatých Horách? Pokud ne, vyplatí se určitě Jesenicko navštívit. Severovýchodní část naší republiky má stoprocentně co nabídnout. Naším tipem pro skvělý výlet je Zlatokopecký skanzen. Právě sem můžete pohodlně vyrazit třeba ze Zlatých Hor. Městečko je nedaleko a pěšky dojdete bez problémů za několik málo minut. Co vás ve Zlatokopeckém skanzenu po zaplacení vstupného ve výši 50 korun, respektive 30 korun pro děti od 6 do 15 let, čeká? Na to se podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Tradiční zlatorudné mlýny

Milujete divoký západ a zlatou horečku? Pak právě zlatorudné mlýny budou něčím pro vás. Ne, samozřejmě s divokým západem kromě onoho zlata nemají vůbec nic společného. Nádherný starobylý náhon včetně mlýnských kol byl zbudován na pravém břehu zlatonosné říčky Olešnice. Podívat se můžete jak na samotné mlýny, tak i na způsob získávání samotného zlata. Byl poměrně složitý, nicméně průvodce vám velmi zasvěceně poví prakticky o všem. Vy si budete moci vyrýžovat zlatou buď z připravených kádí, nebo přímo z doslova ledové říčky Olešnice. I děti se budou bavit a třeba nějakou tu zlatěnku najdou.

Zlatokopecké sruby

Zlatokopecké sruby

Zlatorudné mlýny

Zlatorudné mlýny

Tavicí pec hned naproti mlýnů

Hodně názornou záležitost představuje také fungující replika tavicí pece. Ta je přístupná i v interiéru. Venku uvidíte krytou tavírnu a vevnitř kožené měchy a sklad. Právě měchy vháněly do tavicí pece vzduch. Vše bylo samozřejmě manuální a stačila lidská síla. V peci se topilo dřevěným uhlím, které se v interiéru pece také skladovalo. Tepelnou úpravou se dokonale oddělily anorganické látky právě od samotného zlata.

Hornická osada

Hornická osada

Pivní zvon

Pivní zvon

Tradiční hornická osada

Právě v hornické osadě se zpracovávala vytěžená ruda. Tento objekt je střežen strážními věžemi a samozřejmě nechybí ani pivní zvon. Ten svolával horníku domů z krčmy. Pokud hostinský hlas zvonu neuposlechl, byl následně ztrestán sukovicí přímo na holou zadnici, aby si to zapamatoval. Jinak si prohlédnete i závodiště s tradičními klajmy. Právě tady se konalo i mistrovství světa v rýžování zlata. Vítěz dokázal najít 12 zlatěnek ve 20 litrech směsi za čas něco přes 1 minutu. Klobouk dolů.

Potok co teče do kopce

Potok, co teče do kopce

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *