Zajímavosti o USA, které jste možná nevěděli

Říká se – jiný kraj, jiný mrav. I proto spousta lidí cestuje, protože je baví ten jiný mrav objevovat. Z hlediska zvláštností jsou na tom dobře zejména Spojené státy americké, kde najdete hodně věcí, které dělají jinak než v ostatních částech světa. Které to třeba jsou?

V USA mají jednotnou barvu bankovek

Zatímco jinde si zakládají na tom, že jejich národní bankovky jsou vyvedené v zajímavých barvách a nápaditým designem, tak v USA vsadili na jednu barvu. Jejich bankovky vypadají velmi podobně, ať se jedná o 1, 2, 5, 10, 20, 50 nebo 100 dolarů, což jsou nominální hodnoty bankovek. Proto jsou snadno zaměnitelné, mají totiž nejen obdobnou barvu, ale také rozměr 156 × 66,3 mm.

Americký datum začíná názvem měsíce

V Evropě je datum ve formátu den-měsíc-rok. Ve Spojených státech amerických to mají jinak, protože jejich datum začíná měsícem. Pro nás Evropany se to zdá nepraktické, nicméně Američané jsou to zvyklí a divní jim připadáme my.

Neustálý sled reklam v televizních pořadech

V americké televizi je běžné, že programy jsou přerušované spoustou reklamy. Klidně se může stát, že i ve třicetiminutové zábavné show zazní během vysílání čtyři reklamní vstupy. V tomto ohledu i televize v České republice už sahají USA na paty.

Promoce. Foto: Pixabay

Velké porce jídla

V USA lidé rádi jedí, protože jejich porce jídla a pití v restauracích, pokud si je tam objednáte, jsou na naše poměry prostě obří. Možná i proto se nemůžeme pak divit, že je v Americe tolik obézních lidí.

Zadlužení vysokoškolští studenti

Vzdělání je v USA drahé a velká část studentů je zadlužená už v době, kdy studují na vysoké škole. To je docela velký rozdíl od jiných států včetně České republiky, kde je bezplatné vysokoškolské vzdělání – tedy neplatí se školné.

Běžné je nechat si zabalit nesnězené jídlo

Když jste v USA v restauraci, je zcela normální, že to, co nesníte, si necháte zabalit s sebou domů. V jiných státech světa takové jednání považují minimálně za zvláštní, pokud ne přímo za nezdvořilé. Tento trend se ostatně dostává i do českého pohostinství. A je to dobře, proč zbytečně plýtvat jídlem?

Zdroj info: https://www.insider.com/things-normal-in-the-us-but-considered-weird-2018-8#taking-leftover-food-home-from-a-restaurant-15

Dolarové bankovky. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.