Zajímavý přírodní úkaz Rudické propadání

Rudické propadání

Rudické propadání patří mezi velmi zajímavé a ne přitom až tak často navštěvované lokality. Jedná se o přírodní úkaz zakomponovaný přímo do prostředí lesa. Jedovnický potok se v tomto místě propadá do skalnatého masivu. Vy se tak můžete podívat na zajímavý úkaz, který nemá v České republice z hlediska své originalit konkurenci. Popišme si jej tedy poněkud blíže jak z pohledu jeho polohy, tak i charakteristik.

Rudické propadání

Kde se nachází Rudické propadání?

Když se řekne exkurze Rudická propadání, mnohým lidem se vybaví pochopitelně CHKO Moravský kras. Oblast leží severním směrem od moravské metropole Brna. Rudické propadání, jak již samotný název napoví, leží jen pouhých několik kilometrů od obce Rudice. Vydáte-li se od tradičního rudického mlýn, bude vám stačit ujít pouze kilometry 2. Pokud půjdete z obce Jedovnice, budete muset ujít poněkud delší trasu.

Nejmohutnější jeskynní systém v ČR

Rudické propadání a Býčí skála vytvářejí nejdelší jeskynní systém v celé České republice. Jeho délka se odhaduje až na celých 13 kilometrů. Problém je bohužel i v tom, že se do celého systému nedostanete. Rudické propadání je přístupné pouze zvenčí. Podívat se tedy můžete jen na propadající se řeku.

Cesta k Rudickému propadáníCesta k Rudickému propadání

Jeden z největších vodopádů u nás

Propadání Jedovnického potoka, tedy Rudické propadání, je nejmohutnějším svého druhu v Moravském krasu. Vody postupně padají až do hloubky 9é metrů. V propadání nalezneme také nejdelší vodopád v České republice. Přímo v jeskyni se nachází i takzvaná Rudická propast s obřím dómem. S Býčí skálou je spojeno Rudické propadání takzvaným Srbským sifonem. Nedaleko propadání se nachází skalní útvar Kolíbky. Toto místo je slavné zejména díky filmařům a horolezcům, kteří skalním masivy v této oblasti milují. Ke zdolání je zde hned několik zajímavých převisů.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.