Zámek Tovačov a jeho chmurná legenda: Straší tu prý černá zámecká paní, které zemřela většina z jejích 22 dětí. Vděčíme jí za Pražské Jezulátko

Zámek Tovačov, Zámek, Tovačov, Pražské Jezulátko, Legenda

Zámek Tovačov a jeho chmurná legenda: Straší tu prý černá zámecká paní, které zemřela většina z jejích 22 dětí. Zámek Tovačov, sídlo zasazené v malebném prostředí moravské krajiny, láká návštěvníky k objevování svých historických tajemství a architektonického půvabu. Tento neorenesanční skvost, který najdete nedaleko města Přerov, přináší fascinující pohled do minulosti a je jako dělaný pro milovníky historie, architektury i kultury.

Vše prý začal Jan Lucemburský

Historie zámku sahá až do 14. století, kdy byl původně postaven jako tvrz vlastněná Janem Lucemburským. Následně se dostal roku 1327 do vlastnictví panství Tovačovští z Cimburka, kteří v roce 1503 vymřeli po meči. Jejich vláda přeměnila tvrz v gotický hrad opevněný valy s nárožními baštami. Během husitských válek se dokonce hrad řadil k nejhlavnějším baštám husitství na Moravě. Poté, co Tovačov koupili páni z Pernštejna, proběhly další změny. Hrad se přestavěl v mohutnou neorenesanční pevnost. Při následné přestavbě, za doby hrabat ze Salm-Neuburgu, se hrad přeměnil na zámek. Posledními majiteli byli Gutmannové a do rukou státu se zámek dostal až po 2. světové válce.

Prohlídky se zaměřují na historii

Každá místnost zámku vypráví vlastní příběh a přináší pohled do života aristokratických rodin. Proto je pro návštěvníky možnost prozkoumat zámek s průvodcem, který odhaluje skryté poklady a přináší fascinující informace o historii, archeologii i národopisu. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Foto: Palickap / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Tovačov a jeho smutná legenda

V okolí zámku se také vypráví legenda o Černé paní, zjevující se v Černé zahrádce. Na tomto místě se původně nacházel zámecký hřbitov a přibližně 8 metrů pod ní je dosud neprozkoumaná krypta. Lidé se domnívají, že onou Černou paní může být Maximiliána Manriquez de Lara, manželka bývalého zámeckého pána Vratislava z Pernštejna. Z jejich manželství vzešlo 22 dětí, ale pouhých 7 se dožilo dospělosti.

Tato dáma s sebou také přivezla legendární Pražské Jezulátko, i když to si na svou slávu muselo ještě chvíli počkat. Darovala ho totiž své dceři Polyxeně a teprve ta ho předala do opatrování karmelitánům, kteří se o něj starají dodnes.

 

Zdroj: https://www.ok-tourism.cz/cil/zamek-tovacov/, https://www.tovacov.cz/mesto/zamek-tovacov-/, https://stredni-morava.cz/cs/turisticke-cile/zamek-tovacov.html#:~:text=%C5%98%C3%ADk%C3%A1%20se%2C%20%C5%BEe%20onou%20%C4%8Cernou,do%20Hr%C5%AFzostra%C5%A1n%C3%A9ho%20sklepen%C3%AD%20v%20Kojet%C3%ADn%C4%9B , https://m.kamsdetmi.com/detail?id=58648

Náhledové foto: Jiří Komárek / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.