Na skok přes hranice do slovenské Nitry: Její pamětihodnosti jsou dokladem starobylosti města

Ze slovenské Nitry je to přes hranice do Uherského Hradiště asi jedno sto padesát kilometrů. Bratislava je blíž, pouhých devadesát čtyři kilometry. To jen tak pro představu, kde se nynější krajské město nachází. O Nitře se čeští žáci v základní škole učí v souvislosti s Velkomoravskou říší, k níž bylo tehdejší nitranské knížectví knížete Pribiny připojeno. I později si ale město udrželo pověst významného správního centra. Jaké historické pamětihodnosti a přírodní krásy zde na vás čekají? 

Katedrála svatého Jimrama

Oblast Nitry postupně osídlovali Keltové, Germáni a nakonec Slované, což dokládají četné archeologické nálezy. Stával zde Pribinův kostel, jenž byl prvním křesťanským kostelem nejen na Slovensku, ale také na území západních a východních Slovanů. Údajně byl postaven v roce 828 na Martinském vrchu v části Nitry Chrenová. Oblast Pribinova Nitranského knížectví si  ve 30. letech 9. století podmanili Mojmírovci a spojili ho s Velkomoravskou říší. 

V centru města se od 11. století tyčí Nitranský hrad s bazilikou svatého Jimrama (slovensky bazilika svätého Emeráma), biskupským palácem i bastiony. 

Velmi zajímavá je katedrála, respektive bazilika svatého Jimrama uvnitř hradního areálu, jež patřila nejstaršímu biskupství ve střední a východní Evropě, založenému už v roce 880. V 11. století tu byl vystavěn románský kostel svatého Jimrama a dnes je nejstarší dochovanou částí katedrály. Ta byla později přestavěná v gotickém a následně barokním slohu a v současnosti se řadí mezi nejkrásnější příklady barokní výzdoby na Slovensku. V roce 2014 prošla katedrála restaurátorským procesem, během kterého byly objeveny pozdně gotické fresky ve spodní lodi. 

Nitranský hrad

Přestavby se ostatně dočkal i Nitranský hrad. V průběhu své existence byl několikrát vypálen a obléhán vojsky Přemysla Otakara II., Matúše Čáka Trenčanského i Turky. Postupně byly vylepšené jeho fortifikační prvky. Poměrně velkou proměnou prošel hrad v 18. století, během níž získal současnou podobu. Na kráse mu nepřidal konec druhé světové války, kdy byl hrad bombardován a katedrální věž zničená. Dnes se historická památka opět skví ve své jedinečné kráse. 

Diecézní muzeum 

Uprostřed nádvoří Nitranského hradu je první diecézní muzeum na Slovensku, věnované počátkům křesťanství. Doplněné je o klenotnici  a předměty z liturgického instrumentária katedrály. Najdete tu antické kalichy a monstrance. 

V současné době je na Nitranském hradě sídlo nitranského biskupství. I tak je ale hradní areál včetně katedrály přístupný veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek. Návštěvníkům jsou k dispozici malý a velký okruh, které zahrnují hradní, respektive zámecký areál, nádvoří, zahrady, katedrálu, Diecézní muzeum i výstup na věž. 

Kostel svatého Michala Archanděla, Dražovce. Foto: Petr Ivančík, CC BY-SA 4.0 <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostol_sv._Michala_Archanjela,_Dra%C5%BEovce.jpg>, via Wikimedia Commons

Kostel v Dražovcích si zahrál i ve filmu 

Dražovce byly do roku 1975 samostatnou obcí, dnes jsou městskou částí Nitry. Na skalnatém kopci na obcí stojí kostel svatého Michala Archanděla, jenž pochází z 11. století. Kostelík zaujal i filmaře. V jeho okolí se natáčel film Markéta Lazarová z roku 1967. Z Nitry, respektive z její městské části Zobor, je možné si ke kostelu udělat pěší výšlap. Od nemocnice Zobor ujdete asi čtyři kilometry chráněnou krajinnou oblastí Ponitří. Od Nitranského hradu jsou Dražovce pěší chůzí vzdálené asi šest a půl kilometru.

Zdroj: https://nitrianskyhrad.sk/hrad-ponuka/#katedrala, https://www.csfd.cz/film/9342-marketa-lazarova/zajimavosti/?page=2

Katedrála svatého Jimrama. Náhledové foto: Ingo Mehling, CC BY-SA 4.0 <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nitra_-_St._Emmeram%27s_Cathedral.jpg>, via Wikimedia Commons

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.