Zámek v Oslavanech nabízí expozice zbraní, hasičské techniky a v zábavním parku Permonium si budete moct projít největší nadzemní bludiště v ČR

Jen necelých pětatřicet kilometrů od Brna leží v malebném údolí řeky Oslavy město Oslavany, do kterého se vypravíme zhlédnout zdejší zámek a permoníky v zábavním parku. Na jeden jednodenní výlet bude těch atrakcí více než dost. Zábavu zde najdou děti i zvídaví dospělí s dětskou duší.

Město Oslavany a jeho zámek

Oslavany byly původně zemědělskou a vinařskou obcí. Minimálně do doby, než se tu začalo těžit černé uhlí a vyrábět elektřinu v uhelné elektrárně Oslavany. V současné době je toto již minulostí.

Zdejší kraj si ke svému životu vyhlédli již lidé v neolitu, o čem svědčí archeologické nálezy. V roce 1225 tu byl založen první ženský cisterciácký klášter na Moravě – Vallis sanctae Mariae (Údolí svaté Marie), který přežil husitské války a vyhořel až ve 20. letech 16. století. Konvent pak ve 30. letech tohoto století zanikl a celý areál byl renesanční přebudován na zámek. Ten tu stojí do dnešních dnů.

Měl poměrně pohnutou historii, a to zejména ve 20. století. V roce 1939 byl zámek zabaven nacisty. Německá armáda si veškerý cenný inventář odvezla do Rakouska a Německa. Po válce zámek zabavil československý stát a započala jeho devastace. Fungoval totiž jako sídlo armády, ubytovna pracovního tábora, internát, národní výbor a dokonce i jako sklad a JZD.

Foto: Wikimedia Commons.org /Autor: Harold / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oslavany,_z%C3%A1mek,_ark%C3%A1dov%C3%A9_n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD_(01).jpg

Muzeum v oslavanském zámku

Po Sametové revoluci se zámek dostal do majetku města Oslavany, které se pustilo do jeho postupné obnovy. Nyní v něm najdete Muzeum hornictví a energetiky Rosicko-Oslavanska, Hasičské muzeum, Městský zámecký pivovar Oslavany a Muzeum krátkých palných zbraní, které obsahuje největší soukromou expozici pistolí a revolverů. Je doplněna výstavou válečných a poválečných samopalů, armádních pušek a vojenských útočných nožů.

Zábavní park Permonium. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Hugo / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Permonium-02.jpg

Zábavný park Permonium

Do areálu bývalého oslavanského dolu Kukla byl citlivě zakomponovaný zábavní park Permonium. Nabízí 26 atrakcí – mimo jiné i největší nadzemní bludiště v České republice, které imituje styl důlních chodeb, reální štoly. Narazíte zde na důlní jezero a sopku propojenou s lanovým centrem, prales i starou hornickou dílnu. Park Permonium má svůj vlastní příběh spojený se vznikem a těžbou černého uhlí. Za návštěvu stojí i těžní věž Kukla, která je vysoká 41 metrů a nahoru se dostanete po 152 schodech, případně využijete výtah.

V květnu a červnu je park otevřen jen o víkendech a ve státní svátek, a to od 10 do 18 hodin. Rodinné vstupné vychází na 720 korun, pro jednotlivce zaplatíte 190 korun.

Zdroj: https://muzeumzbrani.cz/; https://ivancice.cz/adresar/zamek-oslavany/; https://www.permonium.cz/

Zámek Oslavany, zahrada, biotop. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Palickap / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oslavany,_z%C3%A1meck%C3%A1_zahrada_a_biotop.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.