Zapomeňte na trilobity: Na počátku tu zřejmě byly houby

Mořské houby

Spory o první živočichy, kteří se objevili na naší planetě, se vedou fakticky neustále. Není se čemu divit, jelikož jde o velmi zajímavé téma se vším všudy. Mnozí z nás přisuzují prvenství různým jednobuněčným organismům, zkamenělým schránkám trilobitů a podobně. Se zajímavým závěrem aktuálně přišla kalifornská studie.

Sloučenina, již produkují houbovci

Pravěké oleje a také horniny pocházející z doby přes 365 miliony let, které se nalezly na Sibiři, v Indii a Ománu, hovoří jasnou řečí. Jejich součástí byla sloučenina, již tradičně vytvářejí houbovci. Tím pádem se našel i důkaz o tom, že se první živočichové nacházeli na Zemi mnohem dříve. Konkrétněji přibližně o nějakých 100 milionů let.

Mořské houby

Mořské houby: Foto Pixabay

První formy živočichů byly jednobuněčné 

Na naší planetě se nejprve nacházely jednobuněčné organismy. Poté, co před nějakými 540 miliony let proběhla kambrická exploze, vznikly složitější organismy. Stalo se tak hlavně díky tomu, že se zvýšilo množství kyslíku v atmosféře. Právě v této době se datuje počátek prvohor, kdy vznikly mnohé složitější živočišné druhy, o nichž se dnes děti učí ve školách.

Mořské houbyMořské houby: Foto Pixabay

Posun o 100 milionů let

Kalifornští vědci svým objevem fakticky posunuli vznik prvních živočichů o onu zmíněnou neuvěřitelnou dobu. Samotná kambrická exploze se dotkla jen živočichů s pevnými schránkami. Ti byli schopni fosilizovat. Organismy vyznačující se měkkou stavbou těla toto pochopitelně nezvládli, a proto jsme o nich dlouho nevěděli. Důkazy se logicky hledaly velmi složitě.

Steroidní sloučenina

Podle vědce Alexe Zumbergeho obsahovaly odebrané vzorky 26-methylstigmastan. Jedná se o sloučeninu, již dokážou vyprodukovat pouze některé druhy mořských hub. Biomarker tohoto typu je jasným dokladem toho, že v mořích to žilo již před 635 miliony let.

Zdroje info: inverse.com, news.ucr.edu

Mořské houby: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.