Co navštívit ve Španělsku. Nenechte si ujít okouzlující Barcelonu

Sagrada Familia

Češi cestování milují. Spousta jich jezdí nejraději za hranice České republiky na jih Evropy k moři, což je celkem pochopitelné. U nás moře není, a kdo si chce užívat slané vody, nic jiného mu nezbývá. Oblíbenou destinací je i Španělsko. Pojďme se podívat, co v této zajímavé zemi navštívit.

Něco ze španělské historie

Španělsko je vlastně královstvím, tedy konstituční monarchií s dlouhou a zajímavou historií. Už na škole se děti učí, že poloostrov na více než 400 let ovládli muslimové ze severní Afriky a vytvořili vyspělý státní útvar, v němž v žili Židé, křesťané i muslimové bok po boku. Ve 13. století se podařilo křesťanům dobýt území Španělska zpět. Za vlády Habsburků v 16. až 17. století patřilo mezi nejmocnější země Evropy, což bylo dáno i zámořskými objevy, které Španělsku přinesly velké bohatství.

Jeho moc postupně klesala, a to vlivem politických událostí. V 19. století se řadilo mezi chudé země. Ekonomický rozvoj ve 20. století vrátil Španělsko opět mezi vyspělé státy. Hodně k tomu přispěl i čilý cestovní ruch.

Do Barcelony za originálními stavbami

Katalánsko má bohatou kulturní tradici, jež sahá až do 12. století. Pocházejí odtud světoznámí malíři – Salvador dalí a Joan Miró. Působil zde významný architekti Antoni Gaudí, který zanechal nesmazatelnou stopu v hlavní městě Katalánska – v Barceloně. Kdo by neznal symbol města – chrám Sagrada Familia, postavený podle jeho návrhu? Patří k obdivovaným turistickým cílům a stále čeká na své dokončení. Barcelona ovšem umí nabídnout i další památky, zejména gotické, jež pocházejí z období největšího rozkvětu města. Sem patří i radnice Casa de la Ciutat.

Sagrada FamiliaSagrada Familia: Foto Pixabay

Moderní architektura

Barcelona je veskrze zajímavé město, a tak není divu, že sem míří zájezdy turistů z celého světa, Českou republiku nevyjímaje. Kromě historických památek ale za vidění stojí i moderní mrakodrap Torre Agbar, postavený v letech 2001 až 2004. Vysoký je téměř 145 metrů, vyniká nezvyklým tvarem a nočním osvětlením.

Torre AgbarTorre Agbar: Foto Pixabay

Zdroje info: ckklub.cz, denik.cz, sagradafamilia.org

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.