Zapomenuté velikonoční zvyky. Znáte líto nebo velikonoční vrkoč?

Zapomenuté velikonoční zvyky: Pro někoho jsou Velikonoce svátky jara, pro jiného oslavy zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoce jako oslavu nadcházejícího jara slavili pohané od nepaměti. Proto se k nim pojí mnoho zvyků a pověr ještě z pohanských dob, některé vzala následně církev za své. V moderní době jich byla spousta zapomenuta nebo se udržují jen v některých oblastech na vsích. Pojďme si jich pár připomenout, třeba vám zpestří letošní svátky.

Velikonoční líto a role děvčat

Poslední neděli před tou velikonoční se dříve na vsích vynášela Smrtka neboli Morena, která představovala zimu. Děvčata vyrobila ze slámy a starých hadrů loutku, kterou vynesla za ves k potoku nebo řece, tam ji zapálila a hodila do vody. Zpátky do vsi pak děvčata přinášela takzvané líto (lítečko, léto), které symbolizovalo přicházející jaro. Byla to špička mladého smrčku ozdobeného obarvenými vyfouknutými vajíčky a pentlemi. Smrtku asi vynášet nebudete, ale líto je krásnou velikonoční dekorací. Nemusíte řezat smrčkům vršky, stačí si z procházky přinést pár větviček a ozdobit je ve váze.

Zapomenuté velikonoční zvyky znáte líto nebo velikonoční vrkoč? Foto: Pixabay

Velikonoční vrkoč – téměř zapomenutý, přesto nádherný

Také se už příliš nevidí. Je to vlastně spojení velikonočního mazance a líta. Základ tvoří věnec z mazancového těsta, do něj jsou zapíchnuté klacíky, po obvodu a jeden uprostřed, které nesou věneček z krušpánku (zimostrázu) a navrchu malou loutku Morany. Celé dílo je ozdobené vyfouknutými vajíčky, mašlemi a případně i květinami. Zkuste si jej letos upéct a ozdobit, třeba s dětmi, použít můžete i čokoládové a jiné zakoupené velikonoční dekorace. Vrkoč se dříve vystavoval za oknem spolu s velikonočním beránkem, nádherně ale ozdobí i velikonoční stůl.

Zdroj: https://blog.mfp.cz/zapomenute-velikonocni-zvyky/, http://www.mskrestanska.eu/index.php/zvyky/velikonoce, https://www.dumazahrada.cz/clanek/temer-zapomenute-velikonocni-lidove-tradice-a-povesti.html

Zapomenuté velikonoční zvyky znáte líto nebo velikonoční vrkoč? Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.