econea-lahev-made-sustained

Zásady dodržování pitného režimu na výletě pro celou rodinu

Všichni už jsme slyšeli nesčetněkrát o tom, že dodržovat pitný režim je důležité. Ruku na srdce, kolikrát za den si ale zapomeneme „vzpomenout“, že máme žízeň? Na výletě se snadno přihodí, že láhev s vodou zůstane v batohu téměř celý den. O pauze skočíme na pivo nebo sladkou limonádu, protože osvěží – a myslíme si, že to se jako taky počítá? Chyba. Obzvláště, vyrážíme-li na výlet s rodinou a malými dětmi, na pitný režim je potřeba se zaměřit.

Proč je voda pro lidské tělo důležitá?

Voda tvoří více než 60 % našeho těla. Různými cestami ji z těla vylučujeme a aby nedošlo k dehydrataci, musíme ji také doplňovat. Voda je důležitá pro správnou funkci našich orgánů, metabolismus, regeneraci, odvod škodlivých látek z těla a mimo to, také pro dobrý pocit. Když je tělo správně hydratované, cítíme se mnohem lépe.

Zdravý pitný režim snadno a s radostí

Opakování je matka moudrosti, takže se pojďme podívat na to, jak je to s tím pitným režimem a jak na něj vyzrát.

Lahev na pití vždy u sebe a po ruce

Důležitou součástí při dodržování pitného režimu na výletě je mít lahev s vodou vždy u sebe a na snadno dostupném místě v batohu. I v rodinném kruhu se vyplatí, když každý člen má lahev svoji. PETky ale nechte v obchodech. Raději vezměte ekologické a zdravé lahve na pití. Zamilujete si je stejně jako my. K dodržování pitného režimu jsou výborným pomocníkem, i když pít musíte pořád sami.

Lahev na pití můžete pořídit z různých materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí i k vašemu zdraví. A že šetrnost k planetě i ke zdraví je důležitá a zaslouží si pozornost, o tom ví své také tým e-shopu pro každodenní hrdiny Econea.cz, který pomáhá tuto myšlenku přenést do běžného života.

Co je zdravé může být i stylové. O veselé barvy a vzory u lahví na vodu není nouze a vy se s tou svou snadno ztotožníte. Z různých velikostí vyberete lahev na míru i pro ty nejmenší. Takže příští výlet budete celá rodina za hrdiny a ještě k tomu ve stylu.  

econea-lahev-equa-active-matova-chuze

Že máme vypít alespoň 2 litry vody denně, to všichni víme, ale proč?

Žízeň bývá prvním příznakem dehydratace a my bychom tento pocit vůbec neměli znát. V průměru bychom měli přijmout přibližně 2-3 litry vody za den (včetně vody obsažené v potravě). Optimální množsví přijímaných tekutin se ale bude lišit pro každého z nás. Vždy je třeba brát v potaz věk, pohlaví, tělesnou hmotnost, skladbu stravy, zdravotní stav a spoustu dalších okolností. Dle některých médií je možné spočítat doporučovaný příjem tekutin jako 0,5 litru vody na každých 15 kg tělesné hmotnosti.

V případě vody ale více znamená lépe. Pijte často, pravidelně, po menších dávkách a začněte hned ráno, když vstanete. Během výletu se zastavte v restauraci a vodu do svých lahví vždy doplňte.

Né vše, co vypijete, se počítá! Jak pít zdravě?

Ano, některé nápoje se do pitného režimu rozhodně nepočítají. Ve skutečnosti nás totiž odvodňují. K takovým nápojům bychom vždy měli vypít alespoň sklenici čisté vody. Jedná se především o alkoholické či kofeinové nápoje (káva, černý a zelený čaj). Pitný režim by také neměl spočívat v nezdravých sycených nápojích a různých chemických koktejlech, které jsou nadupané umělými cukry. Těm je nejlepší se vyhnout. Pokud vaše děti rády sladké, dopřejte jim občas kvalitní ovocné šťávy naředěné vodou.

Nejlepším zdrojem pro pitný režim je čistá voda, případně nedoslazované ovocné šťávy či čaje. V Čechách máme to štěstí, že si můžeme dopřát vodu kohoutkovou, která je často zdravější i levnější nežli voda balená.

Na výlet s rodinou? Jděte dětem příkladem a pijte společně

Nestačí děti upozorňovat, aby se napily. Jejich metabolismus je rychlejší a celkový příjem a výdej tekutin je v přepočtu na váhu vyšší nežli u dospělého. Zároveň děti pociťují žízeň později a snadněji tak může nastat stav dehydratace. Proto je třeba pitnému režimu u dětí věnovat zvláštní pozornost. Návyky si ale nejlépe osvojí, pokud je uvidí ve svém okolí. Proto jako rodiče nezapomínejte sami dodržovat pitný režim poctivě a jít tak těm nejmenším příkladem. Na výletě tedy neopomínejte společné pauzy na pití.

Pitný režim a fyzická aktivita

Výlet v podobě půldenního stoupání na vyhlídku na přímém slunku si zaslouží samozřejmě o nějaký ten litr vody navíc. Vždy berte v potaz fyzickou aktivitu i okolnosti jako je horké počasí. I když se vám nezdá, že se potíte, věřte tomu, že vaše tělo zvládá odpařovat velké množství vody a nejinak je tomu u těch nejmenších.  

Sbalit lahev, doplnit vodu a může se vyrazit…

Pitný režim bychom neměli nikdy podceňovat, ať už v běžném pracovním dnu nebo na výletě a dovolené. Vzpomínky na rodinné výlety do přírody budou veselejší a energické, nikoliv spojené s bolestí hlavy či dalšími projevy dehydratace. Takže hlavně nezapomeňte pít, pít a pít během toho, co si užíváte rodinné výlety v Čechách i zahraničí.

Sdílet

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *