Dálnice

Jak cestovat autem do Itálie?

Itálie se stále více stává oblíbenou destinací pro letní dovolenou. Lákadlem nejsou jen krásné pláže a památky, ale i dobré jídlo a víno. Navíc cesta do Itálie z Česka není příliš dlouhá, nezabere mnoho času, a tak je pořád více a více lidí, kteří se vydají na cestu do Itálie autem po vlastní ose. Určitě se vám tak bude hodit přehled mýtného nebo jak se mu vyhnout.

Přes Rakousko

Na cestě přes Rakousko bohužel zaplatíte všude, kde se dá.  Rakousko má totiž zpoplatněny všechny úseky dálnice. Zakoupíte si tak dálniční známku. Existují i části, kde se platí navíc. Jedná se hlavně o alpské tunely, mosty atd. Dálniční známky/ vignetty je možné koupit na čerpacích stanicích jako desetidenní za 8,70 EURO, dvouměsíční za 25,30 EURO a roční za 84,40 EURO. Pro týdenní pobyt u moře vám však stačí týden vignett.  K dostání jsou dokonce i v Česku a to ve vybraných cestovních kancelářích nebo agenturách.

Mýtné a jak se mu vyhnout?

Při cestě autem do Itálie se vás mohou týkat i poplatky za úsek mezi Salzburgem a Villachem, tedy za Tauernské tunely. Jedná se o tzv.  A10 Tauern Katschberg, kde za jednosměrný  průjezd zaplatíte 11 EURO  a A 13 Brenner , při jednosměrném průjezdu za  9 EURO. A 13 Brenner využijí hlavně ti, kteří pojedou trasu Plzeň- Mnichov- Innsbruck. Tato trasa je vhodná pro cestu do západní, střední nebo jižní Itálie. Mýtnému je možné se i vyhnout a to tak, že po dálnici A10 odbočíte na  Rennweg/ Katschberg a tím pádem tunely objedete a nebude muset platit. Objet se dá i Brenner, když sjedete u Innsbrucku. Nutno podotknout, že cesta bude delší!

V Itálii

Itálie na dálnicích vybírá mýto. Výše mýta se pak liší podle ujetých kilometrů v rámci určité dálnice. Než vjedete na dálnici, vytisknete si u brány lístek, který zase při výjezdu odevzdáte a zaplatíte ujetý úsek dálnice.  Platit je možné, jak v hotovosti, tak kartou. U některé brány je přítomna obsluha, jinde narazíte pouze na automat.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *