Panorama_Chrudimi wiki 2

Železné hory ukrývají nádherné věnné město

Pokud jste místní, pak budete určitě tušit, že se jedná o Chrudim. Jde o krásné město, vhodné pro výlet v jakoukoli roční dobu a na své si tu přijdou jak dospělí, tak i děti. Tohle město najdeme  ve východních Čechách, leží na řece Chrudimce.

Poskytne vám krásný výhled na Železné hory, což vlastně hory ani nejsou, spíš jde o pásmo mírně vyšších kopců. Protože se však v severní části poměrně prudce řítí do Polabské nížiny, tohle pojmenování je zkrátka minout nemohlo.

Město s množstvím schodišť

Ovšem i v Chrudimi byste rovinu hledali marně. Ve skutečnosti jde o spoustu menších „partií“, spojených mezi sebou řadou schodišť a schodištátek. Takže pokud hledáte klidnou a nenáročnou pochůzku po centru, budete muset o dům dál. Na druhou stranu má však tato turistika zcela jistě své kouzlo.

A jde o město velmi staré. První důkazy o osídlení najdeme už na přelomu 5. až 4. tisíciletí př. n. l. Někdy mezi 10. a 11. stoletím pak zde vzniká přemyslovské hradiště. To má i trochu smutnou historii, během svého vojenského tažení tu totiž zemřel Břetislav I.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zaujmou vás zejména hradby

Jsou sice trochu mladší a Břetislava I. nepamatují, i tak jsou však úchvatné. Zaujmou vás zejména dvě fortny:

  • Tmavá fortna
  • Pardubská fortna

A minout byste neměli ani expozici v místním muzeu, která se právě hradbami zabývá. Pro děti pak bude určitě atraktivní Myší díra alias úzký průchod pro pěší. Jde o skutečné dobrodružství, chodba dlouhá  27,5 metrů vás totiž vyvede až do podloubí, ležícím těsně pod hlavním náměstím. Ani tady byste neměli minout několik zajímavostí. K návštěvě láká třeba:

  • řada historických měšťanských domů (pozdní gotika, renesance a baroko),
  • Stará radnice z roku 1560,
  • morový sloup s kašnou
  • kostel Nanebevzetí Panny Marie (novogotická stavba).

A nesmíme zapomenout ani na Muzeum loutkářských kultur nebo  Mydlářovský dům.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *