Železný Brod tradičně uspořádá v historickém Bělišti vánoční trhy

Advent již letos za chvíli zaklepe na dveře. Nastane pro někoho nejhezčí období roku. Zejména děti se už nemohou dočkat, co dostanou naděleno od Ježíška pod vánoční stromek. Na dárky se těší i mnozí dospělí, i když by možná raději chtěli, aby ve světě zavládl mír a ceny energií a potravin klesly na hodnoty, které měly v lednu tohoto roku. Abyste přišli na jiné myšlenky, udělejte si výlet třeba do Železného Brodu na adventní trhy.

Barokní kostel se zvonicí a městské muzeum

O Železné Brodě se říká, že je to město skla, lidových památek i přírodních krás. Není divu, když leží v údolí řeky Jizery v Krkonošském podhůří. Turisté z něho mohou vyrážet na výpravy do Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje. Když tomu bude přát počasí, na turistický výlet můžete jít i v tomto chladném listopadovém čase. Anebo zůstat ve městě a prohlédnou si jeho historické pamětihodnosti.

Nejstarší část Železného Brodu se nachází okolo Malého náměstí, na kterém stojí kostel svatého Jakuba Většího s roubenou zvonicí z roku 1761 a osmibokou kostnicí. Podoba kostela se od 18. století prakticky nezměnila. Z Malého náměstí se k němu dostanete po kamenném schodišti, jež je lemováno barokními sochami svatých.

Zvonice kostela sv. Jakuba Většího. Foto autor: Jirka DI https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Church_of_Saint_James_the_Greater_(%C5%BDelezn%C3%BD_Brod)_12.JPG

Chladné podzimní a zimní dny lze strávit v teple Městského muzea v Železném Brodě, které má dvě stálé expozice – sklářskou a národopisnou. Ve sklářské expozici se seznámíte s dílem osobností zdejší sklářské školy. Výstava mapuje historii výroby skla v Železném Brodě od poloviny 19. století do současnosti. Najdete tu ukázky mačkaných a vinutých perlí, slavné zdejší skleněné figurky Jaroslava Brychty i dílo sklářských výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského.

Běliště a vánoční trhy

Druhá expozice železnobrodského muzea, ta národopisná, se nachází v roubeném stavení, jemuž se říká Běliště a které bylo postaveno v roce 1807. V minulosti sloužilo jako koželužská a barvířská dílna. Ve městě představuje tato budova typickou pojizerskou lidovou architekturu 19. století. Každoročně se zde konají vánoční trhy s neopakovatelnou atmosférou. Proběhnou i letos, a to ve dnech 1. až 4. prosince 2022.

Na vánočních trzích v Bělišti v Železném Brodě se můžete těšit na vystoupení pěveckého sboru My Gospel, žáků swingového orchestru ZUŠ. A půdě sehraje turnovský loutkářský sbor Čmukaři pohádku pro děti o Kašpárkovi, který chodí pěšky. K vidění budou ukázky lidových řemesel a tvůrčí dílny. Vybrat si budete moct zboží do regionálních řemeslníků, ochutnat koláče, vánočky, štoly, popít teplý mošt nebo Bělišťák. A to vše v duchu nadcházejícího adventu.

Zdroj: http://muzeumzb.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezn%C3%BD_Brod

Muzeum v Železném Brodě – Běliště. Náhledové foto autor: Palickap https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%BDelezn%C3%BD_Brod,_Muzeum_B%C4%9Bli%C5%A1t%C4%9B_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.