Živá voda modrá u Velehradu

Živá voda tunel

Botanická a sladkovodní expozice Živá voda je poměrně unikátní záležitostí. Nevěříte? Můžete se sem společně s námi vydat. Tedy alespoň za pomocí několika zajímavých obrázků a textu. Pokud se vy i vaše děti chcete seznámit s životem pod vodní hladinou, pak přicházíte na to správné místo. Zhlédnout zde totiž můžete prakticky všechno, co se sladkovodními rybami chovanými u nás jakkoli souvisí. Mimo jiné jsou zde k vidění i charakteristické moravské biotopy, jež také dokreslí celkovou atmosféru.

Vstup Živá voda

Již vstup zaujme

Už samotný vstup do expozice vás poměrně uchvátí, jelikož uvidíte poměrně malý areál, v němž se nachází celkem jedno jezero rozdělené na dvě části. V té první se nachází zejména ryby a ve druhé se můžete v teplém období klidně i vykoupat. Jinak samotná budova se dělí na celkem na přízemí a dvě podzemní patra. Obě dvě vypadají moc zajímavě a doplňují je nejrůznější obrázky ryb, video prezentace a třeba i rybář, kterému se hážou do sítě látkové ryby.

Ryby

Podívejte se suchou nohou pod vodní hladinu

Sladkovodní expozice je v živé vodě unikátní. Když sestoupíte do prvního podzemního patra, vydáte se do malého tunelu nacházejícího se v hloubce 3,5 m. Jeho délka činí 8 m a šířka 2 m. Okolo sebe uvidíte plavat nejen kapry, ale i lipany, sumce a parmy, či pstruhy a další sladkovodní ryby. Přímo u vás se třeba zastaví i největší exempláře měřící až 2 metry. Podívat se můžete i na raritní chov jeseterů, který u nás rozhodně není nijak častou záležitostí. Moc hezká je i vyza velká.

Vnitřek Živá voda

Klidně se vykoupejte

Jestliže budete v létě již hodně splavení, můžete se klidně i vykoupat. Koupací část jezera se nachází dále od budovy a je koncipována tak, že na okraji leží jemné oblázky. Vstup do vody je pozvolný, takže můžete klidně vyrazit i s dětmi. Jinak nelze zapomenout ani na dvě malá dřevěná mola, kde se můžete klidně posadit.

Koupací jezírko Živá voda

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.