Zůstaly vám po letním opalování na kůži tmavé hnědé skvrny? Pak zpozorněte, může jít o zdravotní problém

Opalovací krém

Zůstaly vám po letním opalování na kůži tmavé hnědé skvrny? Pak zpozorněte, může jít o zdravotní problém. Pigmentace kůže se může u jednotlivých lidí lišit a může se také průběžně měnit s věkem. V průběhu let vaše pokožka ztrácí svou pružnost a mohou se na ní objevit právě tyto pigmentové skvrny. Jenže existují výjimky, které mohou naznačovat vážný zdravotní problém. Tmavé zabarvení se objevuje na kožních záhybech, jako je krk nebo podpaží.

Tmavé zbarvení jako varovný signál

Pokud se vám udělala tmavá skvrna právě na krku nebo v podpaží, zpozorněte! Že to není jen obyčejná pigmentová skvrna, poznáte tak, že vám pokožka nejen ztmavne, ale bude vám na dotek připadat „sametová“. Mnoho lidí už si tuhle skvrnu spletlo s pouhou špínou, ale když se snažili si ji umýt, tak mohli drhnout, jak chtěli, a stejně se jim skvrna smýt nepodařila.

Foto: Pixabay

Kdy radši vyhledat pomoc

Tyto skvrny se objevují hlavně v dětství nebo v dospívání, a pokud se to vašemu dítěti objevilo, nemusíte hned panikařit, protože v tomhle věku je to víceméně normální. Větší pozornost věnujte tomu, pokud se vám taková skvrna vytvoří kolem 40 let a více.

Z jakého důvodu se vyskytují?

Tmavé skvrny se vyskytují z mnoha důvodů, například může jít o hormonální změny, problémy se štítnou žlázou, rezistence na inzulín, nadměrná konzumace drog měnících mysl. Také to může být příznak cukrovky, a pokud je toto onemocnění diagnostikováno včas, je velká šance na úspěšnost léčby a hojení. Hnědá skvrna není nebezpečná, pokud neexistuje žádný základní faktor, který ji spouští.

Zdroj: https://www.incacollagen.cz/blog/pigmentove-skvrny/, https://www.nivea.cz/tipy-rady/pece-o-plet/tmave-skvrny-na-kuzi, https://www.kocosbeauty.cz/blog/hyperpigmentace-jak-na-tmave-skvrny-na-kuzi/, https://www.idnes.cz/jenprozeny/krasa-moda/jak-na-pigmentove-skvrny-ze-slunicka.A180830_130726_jpz-krasa-moda_jph1, https://www.uclahealth.org/news/age-spots-are-result-of-too-much-sun-exposure

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.