Zvířecí atrakce v zahraničí a jejich špinavý byznys

slon

Máte rádi exotická zvířata? K některým státům světa neodmyslitelně patří. Jsou součástí místní kultury a domorodci dobře ví, jak je nejlépe „prodat“. Máte zájem o focení s tygry? Jízdu na slonech? Neznalý turista lačnící po nevšedním zážitku tak nevědomky podporuje opravdu ošklivý byznys.

slonSlon: foto Pixabay

Srí Lanka, Thajsko a sloni

Sloni a Srí Lanka k sobě neodmyslitelně patří. Chobotnatci jsou považováni za posvátné a často jsou chováni lidmi jako hospodářská zvířata, která pomáhají při nošení těžkých břemen. Místní je však umí velmi dobře využít jako turistickou atrakci a cizince za poplatek nechávají na slonech jezdit. Málokdo ví, jaký „trénink“ musí od malička sloni podstupovat. Malé slůně je odtrženo od matky a je vychováváno velmi drastickým způsobem, aby byla zlomena jeho psychika a chovalo se za všech okolností povolně. Slonům se nedostává adekvátní péče a často trpí na nemoci.

I šelmy pláčou

Podobný scénář lze spatřit i u takzvaných tygřích chrámů, které nabízejí focení a hlazení tygrů. Zvířata jsou držena v malých klecích v naprosto nevyhovujících podmínkách a jsou jim podávána sedativa, aby si je turisté mohli hladit. Malá koťata bývají už v útlém věku odnesena od matky, aby se dala snadněji ochočit. Navíc: čím roztomilejší mládě, tím více peněz od turistů.

S podobnými potížemi se potýkají i lví farmy v Africe. Mazlení lvíčat sice vypadá roztomile a cool na fotkách, ale stresované mládě předčasně odebrané od matky se do pořádku nikdy nedá.

tygrTygr: foto Unsplash

Cirkusové opičky

Dobám, kdy opice v oblečku tancovala na hudbu vycházející z flašinetu, naštěstí ve střední Evropě už odzvonilo. V asijských zemích se s tímto fenoménem setkáte stále. Stresovaná, zničená zvířata přivázaná řetězem v malých klecích, nucená chodit po dvou jako člověk a za každý prohřešek surově bitá. To je bohužel smutná realita.

I když různé ochranářské organizace pilně zasahují, spoustu byznysu se zvířaty se zastavit nedaří. Přitom stačí přestat jej podporovat. Chcete-li zvířata spatřit a pomoct jim, navštivte záchranné stanice, sloní sirotčince nebo národní parky. Tam se zvířatům daří mnohem lépe a mají možnost prožít spokojený život.

Zdroj: https://udrzitelnyzivot.cz/vyfotit-se-s-opickou-projet-se-na-slonovi-vyhnete-se-na-dovolene-nevedomemu-tyrani-zvirat/

Slon: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.