Zvyky a pověry ke dnům pašijového týdne – co jsme už dávno zapomněli?

Zvyky a pověry ke dnům pašijového týdne: Velikonoce našich předků byly plné zajímavých zvyků a tradic – bohužel ne všechny se do dnešní doby zachovaly. A to je určitě škoda.

Spousta zvyků se váže k jednotlivým dnům, které mají svá jména, nejvíce asi k Zelenému čtvrtku a Velkému pátku. Pojďme se na ně teď podívat.

Ve středu škaredé jídlo

Škaredá je středa jako skutek Jidáše a Sazometná, protože se v ten den vymetaly komíny. Udělejte si letos také škaredé jídlo, jako naši předci. Jinak výborné, ale škaredě naservírované, různě potrhané a podobně.

Na Zelený čtvrtek med a koupel v potoce

Abyste byli celý rok zdraví, snězte ráno při východu slunce vlašský ořech s medem a poté vyběhněte ven a omyjte se ranní rosou, nebo v potoce. Budete pak celý rok zdraví. Totéž platí, budete-li jíst zelené jídlo. Večer při posledním zvonění zvonů zacinkejte v kapse penězi, aby se vás celý rok držely. Za zvonění zvonů také vymeťte z domu smetí a vyneste je na nejbližší křižovatku, aby se u vás nedržely šváby či blechy a jiný hmyz. Můžete i vyjít na zahradu nebo do parku, zatřást stromy a pak je obejmout, aby se probudily a předaly vám trochu své životní síly.

Náhledové foto: Pixabay

Na velký pátek hledejte poklad

Tento den je spojen s kouzly. Na Velký pátek se otevírají poklady, pokud uvidíte v dálce zlaté světýlko, můžete se za ním vydat a něco si z pokladu odnést. Vezmete-li však příliš mnoho, zavře se za vámi skála nebo země. Na Velký pátek si také nic nepůjčujte, věc by mohla být očarovaná. Nepracujte na zahradě, nesmí se hýbat se zemí. A neperte prádlo, neboť byste ho namáčeli v Kristově krvi.

Pondělní hry s vajíčky

Červené pondělí je věnované pomlázce. Měla by být upletená z čerstvě nařezaného proutí, aby nejen dívky, ale všechny ženy opravdu omladila. Za to koledníci dříve dostávaly jen obarvená vajíčka. S nimi potom pořádali různé soutěže a hry. Zkuste si nějaké zahrát také. Například sekání vajec: jeden účastník uchopí vejce do dlaně a nechá vykukovat jen špičku. Druhý se snaží hodit minci tak, aby se zasekla nebo vejce alespoň rozsekla. Pokud se mu to podaří, je vejce jeho. Také můžete jemně ťukat vejci o sebe špičkami, čí vejce praskne, ten jej musí odevzdat soupeři. Zkuste také pořádat závody v koulení nebo vejce přehodit přes střechu domu, abyste jej ochránili před bleskem.

Zdroj: https://blog.mfp.cz/zapomenute-velikonocni-zvyky/, http://www.mskrestanska.eu/index.php/zvyky/velikonoce, https://www.dumazahrada.cz/clanek/temer-zapomenute-velikonocni-lidove-tradice-a-povesti.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.