5 věcí, na které nesmíte zapomenout, pokud se chystáte na sólo výlet autem

Řidička

Nezávislost, svoboda a poznávání nových kultur. To jsou jen některé z benefitů, které cestování o samotě nabízí. Nicméně, abyste zažili bezpečný a příjemný zážitek, je důležité pečlivě se na cestu připravit. Přečtěte si náš článek a zjistěte, na co byste před cestou určitě neměli zapomenout.

1. Podrobně si naplánujte trasu

Příprava je jedním z klíčových kroků před každou cestou. To platí dvojnásob při sólovém cestování. Před samotným odjezdem si dobře naplánujte trasu, zkontrolujte, zda se na cestě nevyskytují zákazy, opravy či objížďky. Nezapomeňte zkontrolovat, jaké má být během cesty počasí, a ověřte si ceny za dálniční známky či mýto.

Pokud se chystáte na sólo výlet autem, rezervujte si ubytování dopředu. Nechcete přece bloudit po tmě někde po městě.

2. Zkontrolujte auto

Nezapomeňte alespoň týden před cestou zkontrolovat své auto. Před odjezdem se podívejte na chladicí kapalinu, olej v motoru a tlak v pneumatikách. Ideálně jeďte s autem do servisu, kde vám ho pečlivě prohlédnou a doplní vše, co bude chybět. Pro jistotu si zkontrolujte také autolékárničku a doplňte vše potřebné.

V neposlední řadě před každou delší cestou nezapomeňte na havarijní pojištění, které vás během cesty ochrání před možnými nepříjemnostmi. Pamatujte, že při dlouhých přejezdech nemáte kam spěchat. Jezděte proto opatrně a dopředu si zjistěte informace o zákonech a předepsaných rychlostech v zemích, přes které budete projíždět.

Krajina

Foto: Pexels

3. Spočítejte náklady na cestu

Dopředu si vypočítejte odhadované náklady na cestu. Udělejte si seznam předpokládaných výdajů na pohonné látky, dálniční známky, mýtné, jídlo, poplatky za ubytování. Ověřte si také, zda se vám vyplatí vybrat peníze v hotovosti doma, nebo až v zahraničí. V některých zemích si vystačíte s platební kartou, pro případ nouze si ale s sebou vezměte nějakou hotovost. Při plánování vám například pomůže také komplexní aplikace ViaMichelin.

4. Zkontrolujte si doklady

Před odjezdem na cestu si nezapomeňte zkontrolovat platnost potřebných dokladů. Při cestování mějte vždy u sebe občanský průkaz nebo pas. Během cestování vám bude sloužit, jako doklad k prokázání totožnosti. Samozřejmostí je také platný řidičský průkaz.

Před cestou se také vždy ujistěte, že máte s sebou také kopii nejdůležitějších dokumentů. Pokud totiž ztratíte pas a máte jeho kopii, vše je mnohem jednodušší. Nemusí to být ani tištěná kopie. Klidně si jej můžete uložit do telefonu nebo cloudu.

5. Dělejte pravidelné přestávky

Při dlouhých cestách je dobré dělat zastávky co nejčastěji. Snažte se proto přibližně každé 4 hodiny zastavit a vyjít z auta na čerstvý vzduch, který vás probere. Budete-li během cesty velmi unavení, raději zaparkujte na bezpečném odpočívadle a zdřímněte si. Je důležité, abyste za volantem byli soustředění, hlavně během nočních přejezdů.

Řízení prázdného auta je o to horší, že si nemáte s kým popovídat. Pokud cestujete sami, vytvořte si playlist s oblíbenými písničkami, které vás nenechají usnout, případně si pusťte nějaký zajímavý podcast či napínavou audioknihu.

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.