7 zajímavostí o Švédsku, které vám nejspíš unikly

Jde o velmi zajímavou zemi, která nepřestává v některých ohledech fascinovat. Zajímavá je její historie i každodenní návyky. Zjistěte, co všechno o Švédsku nevíte.

V 17. století se Švédsko účastnilo i 30leté války za vlády Gustav II. Adolfa (1611-1632), kdy jeho jednotky dorazily i k nám (bitva u Jankova). V Severní Americe byla také založena kolonie Nové Švédsko. Král Karel X. Gustav (1622 – 1660) se pak snažil území dále rozšířit pomocí výbojů. V 18. století však o část území přišlo díky válkám s Ruskem (tzv. Finské velkoknížectví Ruska).

Poslední válečné tažení vedlo Švédsko v roce 1814 a to proti Norsku. Poté se zařadilo mezi neutrální země a počítá se mezi ně dodnes. Proto nepatří do žádné vojenské aliance.

Foto: Pixabay

Zajímavosti o Švédsku

 

  • Oficiální účet Švédska na Twitteru @sweden spravuje každý týden jiný občan. Výběr je náhodný.

  • Švédská automobilka Volvo vymyslela tříbodový bezpečnostní pás, který se dnes používá po celém světě. Svůj patent dala k dispozici zdarma a dnes zachrání tyto pásy při jízdě jeden život každých 6 minut.

  • Když ve Švédsku darujete krev, přijde vám SMS pokaždé, když je vše krev použita k záchraně lidského života. Je to dobrá motivace.

  • Nějakou dobu tu pobýval i Bedřich Smetana, jeho muzeum teď najdete v Gotëborgu.

  • Švédové jsou velmi úspěšní ve sportu. Jsou skvělí v ledním hokeji, lyžování nebo stolním tenise.

  • Největšího rozmachu dosáhla země za Gustava II. Adolfa. Byl něco jako u nás Karel IV. Hodně reformoval, ale také válčil. Padl ve 30leté válce.

  • Ze Švédska pochází i kapela Sabaton (power metal), která zpívá hlavně o významných osobnostech války nebo bitvách, má však i album o švédské historii. Její zpěvák má české kořeny.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.studiumvesvedsku.cz/zajimavosti-o-svedsku, https://www.businessinfo.cz/navody/svedsko-zakladni-charakteristika-teritoria-ekonomicky-prehled/, https://refresher.cz/25587-10-fascinujicich-veci-ktere-jsi-mozna-nevedel-o-Svedsku

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.