8 tipů, které byste měli znát, než se vydáte do Egypta

Egypt

Egypt by mohl být tajemným místem, které přitahuje cestovatele z celého světa. Většina návštěvníků tam jezdí, aby viděla pyramidy v Gíze, ale byli byste nedbalí, kdybyste se nevydali za slavnými místy Káhiry. Cestování po celém Egyptě může být trochu složité.

Naštěstí, pokud se trochu dopředu informujete a opatrně si vše zařídíte, budete moci minimalizovat pravděpodobnost, že během své návštěvy zažijete nějaké nepředvídané šoky, které by vám mohly zničit celý výlet. Zde je několik tipů, abyste byli nade vší pochybnost, zcela připraveni ještě před sólovou návštěvou krásného Egypta.

Vědět, co čekat, pokud jde o peníze

Egypt je celkově rozumný cíl, většina večeří stojí méně než 5 dolarů. V každém případě si dejte pozor na triky a na to, abyste nebyli podvedeni. V případě, že se chystáte nakupovat, což byste v Káhiře v Chán el-Chalílí měli, připravte se na to, že budete muset smlouvat. Nikdy neplaťte primární cenu, kterou inzeruje sousední prodejce. Raději využijte své smlouvací schopnosti, abyste přiměli kohokoli, k získání čehokoliv, o něco nižší ceně.

Také si nade vší pochybnost přibalte hotovost. Přestože to může být stále omílané nabádání, v Egyptě je to obzvláště důležité. Jelikož se od vás očekává, že si za každou poskytnutou službu, o kterou se podělíte a kterou dostanete, dáte tučné spropitné v egyptských librách. Ale na to jste nejspíš zvyklí už z domu.

Oblečte se vhodně

I když vás bude lákat vytáhnout krátké šortky kvůli parnému teplu, Egypt k tomu není vhodný, protože je to národ, který se snaží držet obyvatele pod rouškou pláště, zejména ženy. Oblékněte si šaty, které vám sahají minimálně po kolena, neukazujte žádný výstřih a bezpochyby si zakryjte ramena, zejména na posvátných místech. U návštěvnic památek se nepředpokládá, že budou nosit hidžáb, přestože si ho mohou z úcty zvolit.

Pro ženy je předepsáno spíše volné oblečení. Vezměte si s sebou lehký kabát, pokud se vaše návštěva koná v zimě. Navzdory převládajícímu přesvědčení je v Egyptě bezpochyby chladno. Vezměte si pohodlnou obuv na procházku a neopakujte neúspěch jiných, kteří si obuli okouzlující boty. Například v Luxoru budete muset „ skákat “ po svatyni. Několik hrobek se nachází v podzemí a sestupuje se z nich po prudkém svahu, takže pevná obuv je základ.

Oblečení
Foto: Pixabay

Využijte slevy pro studenty

Většina egyptských archeologických památek, jako jsou pyramidy, svatyně a další, je zpoplatněna. Tyto náklady se mohou časem zvýšit, zejména pokud se jich snažíte během cesty navštívit několik, což byste měli. Egyptem můžete projíždět, jako student se školou nebo v rámci výměnného pobytu, a místní v Luxoru vás jistě poučí, že je tam určitá sleva pro studenty.

Ať je to jak chce, několik míst vám bohužel nebude chtít uznat váš studentský průkaz, který je běžně platný na území ČR. Abyste si udrželi chladnou hlavu a mohli získat slevy, zkuste si pořídit univerzální průkaz studenta (nebo ISIC), který je pravděpodobně uznáván ve všech destinacích v Egyptě. Podmínkou je, že musíte být mladší než 26 let, abyste měli nárok na egyptskou slevu pro studenty.

Vyzkoušejte stravu a nápoje v dané zemi

Ochutnávka jídel z okolí je při cestování vždy obrovským zážitkem. V Egyptě je zjevně chutné jídlo k dispozici neustále. V zemi najdete řadu veganských a vegetariánských pokrmů, včetně falafelu a fül, dušených vařených fazolí fava s olivovým olejem, petrželí, kmínem a česnekem, které se běžně jedí k snídani. Kromě toho byste měli vyzkoušet košari – egyptské národní jídlo. Je to skvěle připravená směs těstovin, rýže, cizrny, čočky a opečené cibule podávaná v pikantní rajčatové omáčce.

Voda z kohoutku zde není předepsaná k pití, takže si na zapití večeře vyberte balenou vodu. Přestože je Egypt nadpozemsky muslimskou zemí, kde se řada místních obyvatel obejde bez pití alkoholu, vyrábí se zde vlastní víno a ležák, takže si budete moci vybrat z několika alkoholických alternativ. V případě, že si chcete po dlouhém dni cestování pochutnat, většina hostinců podává alkohol, jinak si jej můžete objednat online prostřednictvím převažující egyptské služby Cheers. Přesto vězte, že být pod vlivem alkoholu na otevřeném slunci by mohlo být velmi nebezpečné a nezodpovědné.

Přijďte vybaveni vrstvami

Častá je mylná představa, že v Egyptě je celoročně velké horko. Zatímco v zemi je bezpochyby horko po většinu roku, ve skutečnosti má od prosince do konce března chladnější období, takže v případě, že se chystáte na zimní návštěvu, vezměte si s sebou lehký kabát. Vězte také, že Egypt je obrovský stát, takže počasí se může lišit v závislosti na tom, kde se v zemi nacházíte.

Průvodce k pronájmu

Egypt je lákavým cílem cestovatelů, kteří si velmi cení jeho bohaté historie, kterou lze sledovat až k několika nejstarším znakům komunikace. Vlastní prohlídka je celkem dobrodružná volba. V případě, že máte zájem poznat to nejlepší ze svého pobytu v Egyptě, zvažte uzavření smlouvy s místním průvodcem, který vám objasní četné lokality, které uvidíte. Vidět pyramidy, hieroglyfy, mumie a další památky na vlastní oči může být příliš náročné. Certifikovaný egyptolog vám zaručí, že budete vědět, na co se díváte, a může rozšířit své poznatky o historii země.

Kromě toho vám překladatel, který mluví místní dialektem, může pomoci prozkoumat nežádoucí úvahy, zejména pro dámy, které cestují samy. Catcalling je v Egyptě šokujícím způsobem běžný, ale cestování s najatým průvodcem, by mohla některé z těchto obtěžování eliminovat. V případě, že cestujete sami a je vám trapné si objednat mužského průvodce, nebojte se. Když se trochu poohlédnete po průvodcích. Objevíte i mnoho schopných průvodkyň, jejichž schopnosti a znalosti jsou na také na vynikající úrovni.

Dopředu si domluvte program a dopravu v zemi

Egypt to není jen pouť do Káhiry. Po pravdě řečeno, mnoho cestovatelů by dokázalo strávit den nebo dva v Káhiře, aby viděli pyramidy. Ale za nějaký čas by se vydali putovat za dalšími cíli. Existuje několik způsobů, jak cestovat po celé zemi, ale měli byste si určit, kam byste chtěli jet. Luxor, stejně jako Káhira, je pro většinu jasnou volbou, protože nabízí některé z předních a nejznámějších míst v zemi.

Pokud rádi do vody s přístrojem na potápění nebo šnorchlujete, mělo by být ve vašem hledáčku některé z měst podél Rudého oceánu. Nejrozšířenějšími místy pro vodní aktivity jsou Šarm aš-Šajch, Hurghada a Dahab. A pokud se cítíte odvážně, vydejte se na východ směrem k libyjským hranicím a najděte tajemnou pouštní zahradu Siwa. Zde se budete moci vykoupat v jednom z vyhlášených solných bazénů v této oblasti. Mezi další známé cíle v Egyptě patří Abu Simbel, Asuán a Alexandrie.

Jakmile si stanovíte, kam byste chtěli jít, měli byste si vybrat, jak se tam dostanete. Cestování po celém Egyptě prostřednictvím společnosti EgyptAir je nepředstavitelně jednoduché, protože existují lety s přestupem ve většině velkých měst za rozumné ceny. Dalším populárním způsobem cestování je noční lůžková doprava vlakem, hlavně díky opravdu nízkým nákladům. Jinak můžete získat zvláštní pohled na zemi tím, že se necháte unášet plavbou po Nilu.

Alternativou je také pronájem auta. Ať je to jakkoli, není to výhodné, protože je v Egyptě velmi hustý provoz, špatné značení a nedodržují se rychlostní limity. Navíc je tu spousta policejních kontrolních stanovišť po celé zemi. Pokud byste se chtěli pohybovat autem, zvažte přivolání taxi nebo žádost o Uber.

Nil
Foto: Pixabay

Využívejte správné fotografické přístroje a vybavení

Získání fotografií, na kterých není nikdo z dalších cestujících, může být náročné vzhledem k velkému množství návštěvníků, kteří přicházejí do většiny cestovatelských lokalit, takže budete muset zapracovat na svých schopnostech ve Photoshopu. Většina lokalit je honosná co do velikosti, takže vám dobře poslouží širokoúhlý objektiv. Nezapomeňte, že drony jsou zakázány. V případě, že se ho pokusíte přinést na letecký terminál, bude vám zabaven.

Egypt může být vzrušující

Pokud se učíte jazyky, tak si oprašte arabštinu – je to tamní národní jazyk – a zjistěte, zda byste náhodou nepotřebovali nějaké očkování (například proti žluté zimnici, které je nutné v případě, že necestujete zrovna do Egypta z USA). Tato opatření se více než vyplatí, abyste navštívili tuto společensky bohatou destinaci. Pokud se zdokonalíte v běžných bezpečnostních opatřeních, měli byste mít vše připraveno na to, abyste si užili svoji životní cestu.

Zdroje info: thepointsguy.com, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay