Amalfi Evropě přineslo především „druhý“ objev kompasu. Nalákat však umí na mnohem víc

Amalfi je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších městeček v jižní Itálii. Najdeme ho přímo na jihovýchodě poloostrova Sorrento a má pouhých 5 000 obyvatel. Nenechte se tím však zmást, zejména v létě bývá poměrně přeplněné, protože ho navštěvuje mnoho turistů.

Nemohou odolat především nevšednímu kouzlu krajiny. Není divu, vždyť ta byla již ve středověku středem umění, o který se opírali mnozí spisovatelé, básníci i malíři. Dnes patří Amalfi na seznam světového dědictví UNESCO.

Jedinečný pohled na nevšední město

Město samo je opravdu jedinečné, protože je postaveno v údolí mezi strmými útesy a to přímo na úpatí 1315 metrů vysoké hory Monte Cerreto. Jeho strmé, úzké křivolaké uličky jsou opravdu nádherné, a když navíc, uvážíme, že jsou doslova poseté středomořskou vegetací, nedá se jim odolat. Ale zapomenout nesmíme ani na městské pláže, které jsou podle mnoha turistických průvodců opravdu krásné.

Foto: Pixabay

Hlavní atrakci Amalfi však nehledejte na pobřeží, je jí totiž katedrála svatého Ondřeje. Najdete ji v centru města a tvoří součást komplexu budov, který zahrnuje další kostel, kryptu, zvonici a Rajský klášter. Katedrála sama je doopravdy velmi impozantní a bohatě zdobená zevnitř i zvenčí. A to i přesto, že je velmi stará, protože její nejstarší části byly postaveny v 9. století.

Květinová studna i kompas

Zamířit byste však měli i na hlavní náměstí města, kde najdete mimo jiné krásnou studnu. Místní ji zdobí čerstvými květinami, a tak děkují svému patronovi za záchranu města před drancujícími piráty. To se odehrálo v 16. století.

Projděte se také po promenádě Piazza Flavio Giola s bronzovou sochou stejnojmenného jména. Jde o muže, k němuž se váže tzv. druhý objev kompasu. Skutečný objev kompasu lze vysledovat samozřejmě až k Číňanům ze 7. století, kteří své znalosti předávali Arabům. Ovšem Giola ho od nich odkoukal a upravil pro potřeby středomořských navigátorů.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.invia.cz/blog/pobrezi-amalfi-fascinujici-kout-jizni-italie/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.