Ankara: Když hlavní město Turecka vábí turisty

Ankara

Turecko patří i v dnešní poměrně vypjaté době mezi velmi oblíbené turistické cíle! Není se čemu divit, jelikož nabízí hlavně krásná letoviska typická skvělými službami a maximální čistotou a upraveností. Když už do Turecka vyrazíte, neměli byste minou ani hlavní město, kterým je Ankara. Metropolí je teprve od roku 1923, nicméně žije v ní více než 4, 5 milionu obyvatel. Nabízí krásné historické památky a spousty zajímavých míst. My si některá představíme.

Stručný výlet do historie Ankary

K založení Ankary došlo již v 8. století př. n. l. Hlavní podíl na tom měli především Frýgové. Hlavním městem jejich říše byl sice Gordon nacházející se zhruba 80 km jihozápadním směrem od současné metropole. Mustafa Kemal ovšem řekl, že Turecko nesmí být dobyto z moře, a tak byla hlavním městem ustanovena právě Ankara. Mauzoleum tohoto muže zde ostatně mimo jiné najdeme také. Vystavěno bylo ve 30. letech. K prudkému rozvoji infrastruktury metropole došlo hlavně v 60. a 70 letech 20. století.

Kam za památkami v Ankaře

Jedná se spíše o moderní město, které se vyznačuje spoustou budov z tohoto století, nicméně není problém navštívit i některé mnohem starší. Určitě začnete mauzoleem, v němž je pochován jeden z nejvýznamnějších panovníků, kterým byl Mustafa Kemal Atatürk. Moc hezky ale vypadá i tradiční Ankarský hrad. Patříte-li spíše mezi příznivce vědy a techniky, nenechejte si ujít návštěvu technického muzea Rahmi Koc

Na počasí v Ankaře se můžete spolehnout

Při žádném pobytu není počasí jako takové samozřejmostí a u Turecka je tomu stejně. Podnebí v hlavním městě je ovlivněno zejména kontinentálním typem klimatu, kdy zde panují velmi teplá a suchem prosycené léta. Naopak zimy jsou velmi chladné a výjimkou zde není ani sníh. Vy si ale vyberete jinou roční dobu, kdy vás jistě nezaskočí.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.