Armádní muzeum Žižkov nabídne návštěvníkům opravdu bohatou vojenskou historii

Armádní muzeum Žižkov patří k památkám, které se rozhodně vyplatí navštívit. Najdete ho v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku osvobození. A má poměrně dlouho historii, veřejnosti totiž bylo otevřeno v roce 1932 a v letech 2018-2022 prošel celý komplex muzea velkou generální rekonstrukcí.

V muzeu se nachází přes sedm tisíc exponátů rozmístěných na čtyřech patrech v téměř třech stovkách vitrín. K vidění jsou i naprosté historické unikáty, přibližovat i nejrůznějšími audiovizuálními prostředky. I díky tomu patří Armádní muzeum Žižkov se řadí k nejmodernějším i nejvyspělejším muzejním institucím tohoto druhu na území Evropy.

Na co se můžete těšit

Ředitelem muzea je Brigádní generál Aleš Knížek – vojenský historik a ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ). K vidění je i mnoho historických dokumentů. VHÚ se povedlo získat původní historickou pozvánku na otevření tohoto muzea z roku 1932. Našla se v pozůstalosti po generálu Klecandovi (Vojtěch Vladimír Klecanda 1888 – 1947, český legionář a československý důstojník).

Foto: Pixabay

Vše uchovávala jeho manželka. Slavnostním otevřením však práce historiků nekončí. „Snažíme se přinášet nové a nové poznatky,“ uvedl generál. Takovým příkladem za všechny může být kompletní databáze padlých během květnového povstání v roce 1945 nebo databáze jmen padlých Čechů v rakousko-uherské armádě za období první světové války.

Nejenom do muzea

Ale svůj výlet si tu můžete vychutnat se vším všudy. Součástí muzea je totiž také velmi osobitá kavárna Café Kupka. Budete odtud mít i krásný rozhled – nachází se totiž v nejvyšším patře jedné z budov a prohlédnout si tak můžete velkou část historického centra Prahy a samozřejmě také dominantní Pražský hrad.

Zdroj: https://www.vhu.cz/muzea/zakladni-informace-o-am-zizkov/, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/gen-ales-knizek-armadni-muzeum-zizkov-ukazuje-jak-bohatou-mame-vojenskou-historii/2278888

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.