Baterie v autech a dalších turistických pomocnících – co byste o nich měli vědět?

Zima je již tradičně obdobím pro výměnu baterií. Všem, kteří nechtějí čekat na poslední chvíli, nabízíme krátkého průvodce výběrem baterie. Baterii nejčastěji najdeme pod kapotou, ale může se nacházet také v zavazadlovém prostoru.

Lze starou baterii odpojit jen tak?

Obecně se dá říct, že ano. Maximálně se vynulují hodiny, počítadlo najetých denních kilometrů a nastavení multimédií. U novějších modelů je lepší neriskovat, protože se mohou objevit závažnější problémy. Dobrou možností je zakoupit, např. přes internet, nabíječku do zásuvky zapalovače s funkcí zálohování napětí.

Nezapomeňte: Před odpojením baterie bez záložního zdroje napětí musíte vypnout sirénu alarmu nebo uvést alarm do servisního režimu.

Technické parametry baterie

Údaje o baterii jsou uvedeny v návodu k obsluze vozidla od výrobce. Důležitá je kapacita (např. 74 Ah) a hodnota startovacího proudu (např. 730 A).

Náhledové foto: Pixabay

Baterie pro automobily se systémem Start-Stop

V těchto vozech je baterie mnohem více zatížena, protože musí velmi často startovat motor. Běžné, nejlevnější modely si s tímto úkolem neporadí. Optimální volbou jsou výrazně dražší EFB (Enhanced Flooded Battery) baterie, které mají speciálně vyrobené pozitivní desky.

Baterie pro mild-hybridy

Mild-hybridy vyžadují použití baterií typu AGM, které jsou ještě dražší než EFB, ale nejlépe odolávají častému nabíjení a hlubokému vybíjení.

Otázky pro odborníka ProfiAuto:

Jak dlouho vydrží baterie?

Záleží na typu a značce auta. Někdy se baterie vyměňují během záruční doby nového vozu, někdy ale vydrží až 10 let.

Jak poznat opotřebovanou baterii?

Je to jednoduché. Pokud se startér začne otáčet pomaleji, je to znamení, že byste měli zkontrolovat stav baterie.

Jak zkontrolovat baterii?

Použít můžete levný univerzální měřič napětí na svorkách baterie a jeho poklesu při zatížení. A jak rozeznat správné hodnoty? Bez zátěže by napětí mělo být 12,5 V, po zapnutí světel a zapalování asi 12,3 V. Samozřejmě se můžete obrátit i na elektrikáře, který má obvykle lepší diagnostické vybavení.

Mohu použít „silnější“ baterii?

„Silnější“ baterie je obvykle baterie s vyšší kapacitou a vyšším startovacím proudem. Použití takových baterií „s rezervou“ má smysl za předpokladu, že se pohybujete v mezích uvedených v katalozích výrobců baterií.

Mohu použít baterii EFB v běžném autě?

Ano, je dražší, ale vydrží déle. Je ideální pro městské vozy.

Mohu použít baterii AGM v běžném autě?

To není nutné a nemusí to být vždy ani možné, protože baterie AGM jsou citlivé na teplo a nejsou vhodné pro instalaci pod kapotu.

Zdroj: Vše, co potřebujete vědět o bateriích v pěti minutách * Expresní průvodce akumulátory | Protext – PR služby ČTK

Náhledové foto: ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.