bílá strž2

Bílá strž – na skok do pravé divočiny

Šumava má své neopakovatelné kouzlo. Ale najdete tu místa, která jsou krásnější než jiná. Nešumí tu totiž jen vítr v korunách domů, smrků a buků, ale také voda. Vydat se za ní však musíte mimo tradiční pohodlné chodníčky.

Například Bílou strž byste nejspíš zcela minuli, kdyby vás na vstup na nenápadný lesní chodníček neupozornila šikovně umístěná tabule. Jde spíš o úzký chodníček, který vás povede po svahu mezi hustě narostlými stromy. A bývá tu často mlha. Aby také vždyť jste už poměrně vysoko v horách

Do útrob Bílé strže

Právě tady se totiž nacházíte přibližně tisíc metrů nad mořem a to v části Šumavy nazvané Královský hvozd na Železnorudsku. Jen pár kilometrů od vás najdete třeba Černé jezero (největší s ledovcovým původem na Šumavě) nebo rekreační středisko Špičák.

Oblast Královského hvozdu lze definovat poměrně snadno. Jde vlastně o výrazný horský hřbet, nacházející se na hranici s Bavorskem. K českému království ho připojil ve 13. století panovník Přemysl Otakar II. A jde o jedno z mála míst, které si dodnes zachovalo půvab původní šumavské divočiny, téměř nedotčené člověkem.

bílá strž

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Po odbočení do lesa vás čeká asi 200 metrů dlouhý lesní chodník, jež vás dovede až do kaňonu, kde se s burácivým šuměním prohání Bílý potok. Čeká vás pohled ne jeden z nejznámějších a nejkrásnějších šumavských vodopádů vůbec.

Jak to v Bílé strži vypadá

Svému jménu dělá skutečně čest. Voda je tu opravdu zpěněna do bíla. Aby také ne, když v příkrém údolí překonává na tři sta metrech délky okolo sto metrů převýšení. Přeskakuje balvany i padlé kmeny stromů, které nikdo neodstraňuje. Příroda si tu zkrátka musí poradit sama – bez zásahu člověka. Okolní převisy a skály pak vytvářejí množství dalších krásných peřejí a malých vodopádů. Návštěvy celé rezervace tak určitě litovat nebudete.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *