Blázinec na horách Skútrvlek jako nový fenomén

Sněžný skútr

Zavřena lyžařská střediska jsou bezesporu tragédií pro všechny provozovatele skiareálů. A není se čemu divit. Kompenzace státu jen těžko pokryjí náklady, natožpak zisky. Na horách je přitom blázinec. Možná mnohem větší, než kdyby bylo vše v provozu tak, jak má. Podivné, prazvláštní, ale bohužel pochopitelné. Jaká je vlastně míra šíření koronaviru přímo na sjezdovkách. Nevím, jestli někdo na tuto otázku dokázal odpovědět. tak jako tak si někteří provozovatelé našli alternativu. A zajímavou, i když ne zrovna dvakrát ekologickou.

Skutečný chaos na horách

Takto označuje stav v horských střediscích šéf Asociace lanové dopravy. Vždyť v Bedřichově kolabovala doprava pod náporem běžkařů. Dostat se na Pustevny a mnohá jiná místa s dostatkem sněhu bylo čím dál tím složitější. Není se čemu divit. Lidé si prostě cestu ven najdou, chtějí být na čerstvém vzduchu a hýbat se. To jim samozřejmě nemůže upřít nikdo. Když už stát chtěl něco zakázat, pak měl sáhnout po zákazu přístupu do mnohých středisek. Ideální by však bylo v omezeném provozu lyžování povolit.

Sněžný skútr

Sněžný skútr: Zdroj obrázku Pixabay.com

Někde to řeší skútry

Jako například na sjezdovce Čeřínek na Jihlavsku. Tady se lyžuje tak, že vleky nahradily skútry. Za ty se zapřáhnou až tři lyžaři a jedou nahoru. Počet lidí na svahu může být nejvíc 30, zájem je obří a poptávka nemůže být uspokojena. Vývoz lidí skútry není tak výdělečný jako v případě vleků, ale co už. Lidé jsou ukáznění, hodina vyjde na 500 korun. Jinak po republice jede 10 vleků pro profesionální sportovce.

Dnes se opět jednalo

Organizace, které zastupují vlekaře dnes jednaly opět s ministrem Havlíčkem. Závěry poznáme co nejdříve. Přesto lze velmi úspěšně pochybovat o tom, že se vleky rozjedou, řešit se budou spíše kompenzace. Ty půjdou ve finále samozřejmě z našich daní. Nebyl by lepší řízený stav, kdy se sem tam poruší pravidla než současný? Vždyť lidé masivně hory stejně obsypávají a pravidla se porušují troufnu si říct mnohem více. Ač se určitě všichni snažíme o co největší rozestupy. Uvidíme, jestli zdravý rozum nakonec zvítězí.

Sněžný skútr: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.