kolo

Boskovštejnské muzeum kol je výjimečné i ve světě

Jde o nejobsáhlejší muzeum jízdního kola na světě. Můžete se těšit na řadu expozic, ukazující vývoj bicyklu od jeho úplných začátků až po současnou podobu. A nechybí ani další zajímavosti. Přesně takové je Muzeum kol Boskovštejn.

Místní sbírka opravdu není obyčejná. Zahrnuje více než 350 exemplářů jízdních kol, a to včetně modelů od známých osobností. Pokochat se tak můžete například modelem, který vlastnil Elton John.

Vydejte se na poznávací cestu za historií bicyklu

Možná to nevíte, ale jízdní kolo jako takové bylo vynalezeno v roce 1817. Právě tehdy jej baron Karl von Drais představil světu. Od té doby však jeho vývoj urazil pořádnou cestu.

kolo

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Změnil se jeho tvar, použité technologie a samozřejmě i materiály. A zdaleka nešlo jen o dopravní prostředek. Kolo jako takové se na čas stalo i pomůckou některých řemeslníků nebo třeba sportovním náčiním. Bezpochyby však jde zejména o nejlevnější dopravní prostředek a to s tím nejzdravějším pohonem. O tom není pochyb.

Na co se v Boskovštejně můžete těšit

Nezáleží na tom, jaký bicykl, velociped, kostitřas nebo třeba sportovní model vám padl do oka. Tady něco ze své oblíbené kategorie určitě najdete. Unikát je třeba sbírka silničních závodních kol (nejstarší model nese rok výroby 1880) a nechybí ani sbírky pro technické nadšence.

Na vlastní oči si tak můžete prohlédnout třeba vývoj přehazovacích systémů nebo největší expozici jízdní kol, které se pyšní dřevěnými rámy. Ano, žádnou větší sbírku na světě nenajdete. A co takhle odpružená vidlice? Máte za to, že jde o vynález posledních několika desetiletí? Ale vůbec ne, je starší než dnes hojně používané duše.

A jako třešnička na dortu na vás čeká opravdu výjimečná sbírka plakátů z období secese, zabývající se právě cyklistickou tématikou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *