Blaník není tak unikátní, jak si často myslíme

blanik

Patří nepopiratelně k základům našich legend a pověstí. A přitom jde o docela nenápadný kopec ve Středočeském kraji (měří jen 638 metrů), který na první kopec nijak nezaujme. A zmíněná legenda? Těžko říct, od koho opisovala.

Rozhodně totiž nejde o jediný magický kopec s vojskem ukrytým uvnitř. Podobný bychom našli i na Hostýně, na Kutné Hoře, Boubíně či u Teplic. V Evropě pak podobných hor najdeme desítky. Třeba takový Salcburk na to má přímo obří skálu (s výškou přes dva tisíce metrů) v jejíž nitru má spát vojsko, vedené Karlem Velikým. A samotný název Blaník je slovo keltského původu, poměrně běžné třeba ve Francii.

Náš tip: Asi nejzajímavější je v tomto ohledu Vyšehrad. I tam má sídlit velké vojsko, vedené samotnou kněžnou Libuší. A každý rok se množství rytířů rozšiřuje. Připadne mu totiž každý, kdo se utopí ve Vltavě.

blanik

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Blaník, chrám a konec světa

Nepopiratelné však je, že se tajemná historie Blaníku táhne našimi dějinami už nějakých 2 000 let. Keltové měli tento kopec uctívat jako bránu do jiných světů. V 9. století v něm prý po prohrané bitvě zmizel kníže Střezimír i se všemi svými muži a v jeho blízkosti bojovali i husité, kterým se podařilo zvítězit

Mimochodem za dob Mistra Jana Husa se věřilo, že před koncem světa bude na Blaníku stát velký chrám. A každý, kdo na něj donese kámen, bude spasen. Asi nemusíme připomínat, že i sám Hus to bral jen jako pohanskou legendu.

Vstup na Blaník? Zakázán

Dnes si lze výhledu z Blaníku užívat zcela volně. A jde o výlet, který určitě stojí za to. Ale v minulosti tomu tak nebylo. Za husitských dob zakázal výstup na vrchol sám pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Házmburku. Hrozil přitom exkomunikací. A císaře Karla IV. zase před výstupem na Blaník varoval jistý slepý prorok. Šlo o snahy církve. Pohanské pověsti se jí totiž ani za mák nelíbily. I navzdory tom však přežily dodnes. A to je rozhodně dobře.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.