Brána do nitra Země se otevře možná už na podzim

Komorní hůrka

Aktuálně nepříznivá situace okolo koronaviru Covid-19 zmařila celou řadu našich osobních plánů a zajímavých akcí. A bohužel to platí i o zpřístupnění nitra jedné z nejmladších sopek Evropy, kterou najdeme nedaleko Františkových Lázní.

Štola, umožňující pohled na jednotlivé vyvřelé vrstvy kamene, i veškeré zázemí, jsou už připraveny. Nahlédnout sem však mohou pouze vědci. A kdy se to změní není tak úplně jisté.

Komorní hůrka v centru zájmu

Nadšenci do geologie tento útvar jistě znají. Slavnostní otevření mělo proběhnout koncem dubna, ovšem prozatím bylo odloženo. Důvodem jsou zejména uzavřené hranice. Partneři z Německa se totiž právě teď k sopce nedostanou a bez jejich přítomnosti by to zkrátka nebylo ono, jak tvrdí česká strana.

Nicméně až k tomu konečně dojde, bude to stát za to. Práce v nitru Komorní hůrky totiž nezahálejí. Aktuálně třeba probíhá výměna osvětlení za nové – lepší a jasnější. Samotný projekt je pak zaměřen na maximální zachování a jednoduché zpřístupnění geologických památek, nacházejících se v česko-bavorském příhraničí.

Aktuálně je nový termín otevření nejasný. Mohlo by k tomu dojít už během letošního podzimu, možná též ovšem až příští rok.

Co vám Brána do nitra Země nabídne

Jakmile se celý projekt otevře pro veřejnost, budete moci uvnitř hory obdivovat různé geologické vrstvy, podávají perfektní svědectví o tom, jak vlastně jedna z nejmladších sopek v Evropě vznikala. Chodba prozatím končí u vrstev strusky. K sopouchu jako takovému se bohužel ještě nedostala a zda se to někdy podaří je otázka na mnoho dalších let. I tak je však v nitru Komorní hůrky k vidění mnoho zajímavého. Zbývá jen počkat, až se otevře.

Komorní hůrka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mimochodem – o Komorní hůrku se zajímal i Goethe. Právě z jeho popudu vznikl první seriózní tým, zabývající se jejím původem. Bohužel sám básník se potvrzení své teorie nedožil.

Komorní hůrka jako oběť vtipů

I když na našem území se zemětřesením prakticky nepočítáme (a považujeme ho za něco exotického a vhodného tak akorát do Asie), přesto tu k němu dochází. A oblast Chebska je jednou z těch, kde si ho můžete užít. A to se vším všudy, vždyť leckdy ve skříňkách zacinkají i skleničky (ale nebojte se, dům vám na hlavu opravdu nespadne).

A během jednoho takového nenapadlo skupinu recesistů nic lepšího, než Komorní hůrku opět oživit. Její „kráter“ (alias díru po vytěžené strusce) naplnili pneumatikami a zapálili je. Hustý černý dým vyvolal v okolí celkem poprask. Takže pokud vám někdo bude tvrdit, že v ČR už žádné aktivní sopky nemáme, vzpomeňte si na to. Některé z nich se totiž občas alespoň na pár minut probudí. I když jenom „jako“.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.