Bulharský Sozopol vás zcela okouzlí

Sozopol - rybáři

Rozhodli jste se navštívit přímořské letovisko Sozopol? Udělali jste dobře a nemusíte naříkat. V tomto článku vám poradíme, kam se vydat a na co se těšit.

Plážová města v Bulharsku

V Bulharsku je řada známých letovisek na straně oceánu, například v současnosti komerčně mimořádně lákavá města Varna a Slunečné pobřeží. Pokud potřebujete turistické prostředí plné výškových budov, rychlého občerstvení a tematických vodních parků, pak jsou to možná právě tato místa. Pokud se přikláníte k uvolněnějšímu prostředí a příjemné atmosféře, určitě zvolte Sozopol a Hacienda hotel.

Sozopol a jeho krásná historie

Sozopol je rozdělen na moderní a staré město. Staré město je místem, kde se skrývá největší kouzlo tohoto přímořského města. Bylo vyhlášeno za stavební a archeologickou památku. Archeologické historické centrum – Sozopol, založené v roce 1961, prezentuje bohatý společenský odkaz tisíciletého města. Při procházce labyrintem krásných dlážděných ulic si snadno pomyslíte, že se nacházíte kdekoli v Evropě, scéna je tak vzdálená komunistickému inženýrství, které objevíte ve většině Bulharska.

Na nábřeží si vzpomenete na řecká rybářská města, která jsou srovnatelná s těmi v Sozopolu. Sozopol byl v 7. století řeckým rybářským městem zvaným Antheia, později Apollonia. Rybaření je zde i v dnešní době velmi důležité, o čemž svědčí malý přístav a četné restaurace.

Co podniknout v Sozopol

Pevnost

Sozopol - pevnost
Pevnost, Sozopol: Foto csoda https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sozopol_-_panoramio

Na jihovýchodním konci pevniny se dochovala pevnost z 5. století. Zažila rozsáhlou rekultivaci a začlenění do fungujícího města. Pevnosti slouží jako krásná promenáda podél nábřeží v rytmu útesů. Po celé délce historických hradeb byly elegantně spojeny také pozoruhodné památky a restaurace.

Ostrov sv. Ivan

Pouhý kilometr od pobřeží se nachází ostrov sv. Ivan, který byl v roce 2011 vyhlášen za jeden z nejdůležitějších bulharských divů, po boku starobylého města Sozopol. V roce 2010 zde byly nalezeny posvátné ostatky svatého Jana Křtitele. V současné době je možné relikvie uctívat v kostele svaté osoby Cyrila v Sozopolu, který každoročně přitahuje cestovatele. Na ostrově probíhají archeologické výzkumy a vykopávky, a je možné ostrov navštívit na soukromé lodi ze Sozopolského zálivu.

Pláže

Rybářská loď
Foto: Pixabay

Sozopol se pyšní dvěma úžasnými pobřežími s krásným koupáním. Centrální pobřeží ve Starém městě a pobřeží Harmani. Obě jsou chráněná a udržovaná, takže jsou čistá a nabízí báječné koupání v drahokamově čisté vodě. Podél pobřeží nebo v jeho blízkosti najdete spoustu barů a restaurací. V sousedství jsou také dvě další pobřeží: The Golden Fish Camp Ground a Kavatsi Beach.

Zdroje info: kudyznudy.cz, infoglobe.cz

Náhledové foto: Pixabay